Londýn si připomene tagickou nehodu princezny Diany

V londýnském obchodním době Harrods bude v příštích týdnech vystavena socha princezny Diany a jejího přítele Dodiho Fayeda, s nímž zahynula při tragické autonehodě v Paříži právě před osmi lety. Odhalení sochy se setkalo se značným zájmem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížský tunel | Foto: Jan Rosenauer

Provedení sochy financoval otec Dodiho a majitel obchodního domu Harrods Mohamed al Fayed, podle jehož názoru havárie, při které v pařížském podjezdu Pont d´Alma zahynula princezna Diana s Dodim a řidičem jejich mercedesu Henri Paulem, byla výsledkem spiknutí, které zosnovala britská tajná služba.

Proto neudivuje, že bronzová socha Diany a Dodiho v životní velikosti nese název Nevinné oběti. Diana se na soše dívá Dodimu do očí a vypouštějí spolu ptáka albatrose jako symbol věčnosti a štěstí. Autorem sochy je přítel rodiny Fayedů Bill Mitchell, který řekl, že socha je pocta tomu, co mohlo být. A podle Mohameda al Fayeda socha umožní lidem vzpomínat na Dianu a Dodiho s hřejivou láskou.

Mezi odezvami na toto dílo je kritický článek v listě Daily Mail od politické komentátorky Amandy Platellové, která si v úvodu klade otázku proč osm let po tragické autohavárii dosud nebyl postaven vhodný památník té výjimečné ženě?

Platellová pokračuje: "Není zapotřebí uměleckého kritika k tomu, abychom dospěli k závěru, že tato socha je stejně nevkusná jako nejlevnější turistická cetka...Je to vulgární dílo téměř ve všech ohledech. Diana má obličej uculující se prosťačky zbavené krásy a půvabu. Dodi vypadá jako někdo z televizního komparsu s rozepnutou košilí odhalující břišní svaly, o kterých se mu za jeho života mohlo jen zdát".

Amanda Platellová dále poznamenává, že jediný důvod proč Britové v určitém smyslu sympatizují s Mohamedem al Fayedem spočívá v tom, že se vytvořilo úžasné vakuum zanechané britským establišmentem, který se nepostaral o zachování Dianiny památky nějakým důstojnějším způsobem.

Za vhodný památník podle ní rozhodně nelze považovat nevzhlednou fontánu v Hyde Parku, která je k ničemu. A tento názor Amandy Platellové je mi dost blízký. Jak se zdá na opravdu vkusný a důstojný památník k uctění princezny Diany si budeme muset ještě počkat, dodává londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme