Londýn střeží před útoky tisíce policistů

V Londýně dnes probíhá nejrozsáhlejší policejní operace od druhé světové války. Tisíce uniformovaných policistů jsou v ulicích a další strážci zákona v civilu hlídkují v dopravních prostředcích. Důvodem akce jsou zvýšené obavy z teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté

Britští policisté | Zdroj: ČTK

Teroristické útoky, které si vyžádaly 56 mrtvých, se odehrály ve čtvrtek 7. července ráno, o 14 dní později se pokus zaútočit opakoval, naštěstí pro Londýňany neúspěšně.

Právě skutečnost, že islámští extremisté přikládají zřejmě určitým datům či dnům v týdnu symbolický význam, vedla policii k tomu, aby posílila hlídky a vyslala zvláštní týmy v civilu i přímo do dopravních prostředků.

Celkem je v ulicích přes 6000 mužů zákona, mnoho z nich ozbrojených, což není v Británii tak obvyklé, jako v jiných zemích. Podle velitele Scotland Yardu Iana Blaira stojí zvýšená bezpečnostní opatření každý den přes půl milionu britských liber, tedy asi 24 milionů korun.

Britská policie sice loni ušetřila 14 milionů liber a přibližně stejnou částku dostala letos na jaře na potírání terorismu. I tak už se ale často ozývá varování, že finanční prostředky brzy dojdou. Navíc jsou policisté často stahováni z vyšetřování jiného druhu zločinnosti, což snižuje schopnost policie bojovat například i proti organizovanému zločinu.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme