V Temži vznikl ostrov z vlhčených ubrousků. Je velký jako dva tenisové kurty

V londýnské části řeky Temže se z vyhozených vlhčených ubrousků utvořil ostrov o velikosti zhruba dvou tenisových kurtů. Uvedla to britská poslankyně Fleur Andersonová, podle které může podobná hromada i změnit tok řeky, napsal list The Times.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thames21’s citizen scientists found almost 2,000 wet wipes in the 60m2 surveyed next to Hammersmith bridge in Barnes recently, a density of 33/m2 in this wet wipe island. The problem is very bad. We are calling for a #banofplasticinwetwipes. This is it below.

16:16 – 24. 06. 2022

15 32

Ostrov se utvořil v ohybu Temže na západním okraji Londýna, u čtvrti Hammersmith a stejnojmenného mostu, řekla Andersonová. „Stála jsem na něm... Je to metr, někde i víc, hluboká vrstva vlhčených ubrousků,“ dodala při nedávné rozpravě v parlamentu.

Poslankyně také veřejnost varovala, že hromady vlhčených ubrousků znečišťují řeky, a když se navrší, mohou i změnit jejich tok. Tvoří také okolo 90 procent takzvaných tukovců – hrud z tuku a odpadků, které ucpávají kanalizace.

Vědci našli na Antarktidě mikroplasty v čerstvě napadaném sněhu. Byly i v odlehlé oblasti

Číst článek

„Dostatečně se neví, že se při spláchnutí nerozloží a že v systému dlouho zůstávají. Putují až do moře, vyplavují se na březích Temže,“ uvedla Andersonová. Rebecca Powová z britského ministerstva životního prostředí vyzvala občany, aby vlhčené ubrousky nesplachovali do záchodů, když je nutně musí použít.

Na ostrov upozornila i enviromentální charita Thames 21, která se mimo jiné zabývá čištěním řek a udržováním jejich biodiverzity.

„Amatérští vědci Thames21 našli vedle mostu Hammersmith ve čtvrti Barnes téměř 2000 vlhčených ubrousků na nedávno zkoumaném ubrouskovém ostrově,“ uvedla charita na twitteru s tím, že ubrousků bylo na ostrově přibližně 33 na metr čtvereční.

„Je to velmi vážný problém. Chceme zákaz vlhčených ubrousků z plastu,“ dodala.

Katherine Vašíčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme