Bylo rozhodnuto už v sobotu, odmítl další hlasování o brexitové dohodě předseda sněmovny Bercow

O brexitové dohodě se v pondělí jednat nebude, rozhodl předseda britské Dolní sněmovny. Vláda podle něj navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu, přičemž se nezměnily vnější okolnosti, nové projednávání této otázky by tudíž porušovalo procedurální pravidla. Evropský parlament se v pondělí také rozhodl, že o dohodě bude hlasovat až poté, co projde ratifikací ve Velké Británii.

Londýn (Aktualizováno: 17:28 21. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf britské Dolní sněmovny John Bercow | Zdroj: Reuters

Při mimořádném sobotním zasedání parlamentu nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém. Dolní sněmovna však odhlasovala, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva. To ostatně Johnsonovi doporučil v pondělí i Bercow.

Britská média se věnují šancím nové brexitové dohody. Shodují se, že se vývoj dá jen těžko předvídat

Číst článek

„Když to shrnu, dnešní návrh je ve své podstatě stejný jako ten sobotní a sněmovna o této otázce již rozhodla,“ řekl Bercow britským poslancům.

Argument, že situace se od soboty změnila dopisem požadujícím odklad brexitu, Bercow odmítl jako „nepřesvědčivý“.

Co dál?

Bercowovo rozhodnutí neznamená definitivní konec dohody premiéra Johnsona. Místo přímého „ano-ne“ hlasování o dohodě ale musí nyní vláda ve sněmovně prosadit prováděcí zákony, které brexit převedou do praxe. O těchto zákonech bude sněmovna jednat v úterý.

Evropský parlament

Evropský parlament nebude o brexitové dohodě hlasovat dříve, než ji schválí britští zákonodárci. Shodl se na tom v pondělí brexitový koordinační výbor parlamentu.

Nejistota britských ‚neobčanů‘. Přistěhovalci ze zemí Evropské unie se obávají tvrdého brexitu

Číst článek

Europoslanci tak s největší pravděpodobností neschválí smlouvu o britském odchodu z unie na nyní začínající plenární schůzi ve Štrasburku, což zvyšuje možnost přinejmenším krátkého technického odkladu brexitu.

„Navrhneme předsedům politických skupin, aby naše konečné hlasování proběhlo až po úplné ratifikaci v Británii,“ řekl médiím při odchodu z jednání šéf výboru Guy Verhofstadt.

Lídři politických skupin spolu s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim rozhodnou o osudu hlasování v pondělí večer. Sassoli už minulý týden na summitu EU uvedl, že europarlament bude o dohodě hlasovat až po parlamentu britském.

Někteří poslanci se ale domnívají, že schválení v Evropském parlamentu lze stále stihnout do deseti dnů, aby nebyl potřeba další odklad brexitu. Hovoří se také o svolání mimořádného zasedání na 31. října.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme