‚Nemáme na výběr.‘ Protesty v Londýně pokračují, policie zadržela 290 ekologických aktivistů

Policie v britské metropoli už zatkla skoro 300 ekologických aktivistů, kteří zde od pondělka narušují dopravu ve snaze vynutit si kroky vlády proti klimatickým změnám. Manifestace pokračují na mostě Waterloo Bridge, křižovatce Oxford Circus, ve Westminsteru a u Hyde Parku. Ve středu aktivisté chtějí podle deníku The Guardian protest vystupňovat a narušit železniční dopravu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté protestující v Londýně | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

V úterý policie zatkla 168 lidí, celkový počet zatčených za dva dny však stoupnul na 290, uvedla londýnská policie. Deník The Daily Telegraph ale napsal, že policie po úterním zásahu proti táboru na Waterloo Bridge už neměla k dispozici prázdné cely, další účastníci blokád se tak zadržení vyhnuli.

Loni protestovali proti těžbě uhlí v dole Bílina. Teď mají aktivisté uhradit škodu 661 tisíc korun

Číst článek

Web BBC napsal, že většina osob byla zadržena pro podezření z narušení veřejného pořádku. Tři muži a dvě ženy skončili ve vazbě kvůli podezření ze spáchání trestného činu poté, co skupinka demonstrantů v pondělí poničila vstup do centrály ropné společnosti Shell. Pětice byla následně propuštěna a vyšetřování incidentu pokračuje.

Do ekologických protestů na pěti místech v centru Londýna se v pondělí zapojily tisíce lidí a organizátoři hlásili, že blokovat provoz chtějí nepřetržitě přinejmenším týden.

Protest zorganizovala britská skupina Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která má podle BBC tři základní požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení občanského shromáždění pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda „říkala pravdu o klimatických změnách“.

Jak předejít změně klimatu a ochladit Zemi? Vědci navrhli simulovat vulkanickou činnost

Číst článek

Scotland Yard aktivistům po pondělních komplikacích v dopravě přikázal, aby svůj protest omezili na prostranství Marble Arch u severovýchodního rohu Hyde Parku. Příkaz platí do pátečního večera. Změny v trasách autobusových linek vynucené blokádami mezitím ovlivnily až půl milionu cestujících, píše BBC.

Starosta je znepokojen

Během středy plánují organizátoři protest vystupňovat a narušit provoz příměstských vlaků a metra.

„Lidi to opravdu nechtějí dělat, ale nečinnost vlády tváří v tvář této naléhavé situaci nám nedává na výběr,“ citoval The Guardian mluvčího Extinction Rebellion. Skupina už dříve vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby přijala její zástupce.

Londýnský starosta Sadiq Khan o plánech na zablokování železniční dopravy řekl, že sdílí zápal aktivistů, avšak tento záměr jej „vážně znepokojuje“.

Svět přišel o prvního savce kvůli změnám klimatu. Austrálie zařadila malou krysu mezi vyhynulé druhy

Číst článek

„Útočit takto na hromadnou dopravu by jen poškodilo cíle nás všech, kdo chtějí zvrátit změny klimatu, a také by to ohrozilo bezpečnost Londýňanů. Snažně prosím všechny, kdo toto zvažují, aby si to ještě rozmysleli,“ dodal Khan.

Lídři Extinction Rebellion nicméně mají za to, že občanská neposlušnost je jedinou cestou ke změně, a Londýn chtějí uzavřít až do konce dubna.

„Dělám to proto, že chci, aby vláda něco dělala. Mám na týden dovolenou. Bude-li potřeba víc, zařídím si to,“ řekl BBC 42letý Ben Moss v táboře na Waterloo Bridge.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme