Londýn vítá polapení iráckého tyrana

Britský premiér Tony Blair uvítal zatčení iráckého diktátora Saddáma Husajna jako dobrou zprávu pro irácký lid a naznačil, že Saddám by měl být postaven před soud ve vlastní zemi. Zástupkyně britského premiéra v Iráku Ann Clwydová řekla, že zatčení Saddáma Husajna je báječný vánoční dárek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Tony Blair | Foto: 10 Downing Street

Premiér vzdal hold spolupráci koaličních zpravodajských služeb a vojenských sil při zadržení Saddáma Husajna v podzemní skrýši na farmě u jeho domovského města Tikrítu a poznamenal, že je to skvělá zpráva pro irácký lid: "Tato zpráva odstraňuje stín, který nad Iráčany visel přiliš dlouho jako zlý sen o návratu Saddámova režimu, tento strach nyní zmizel," uvedl Blair v psaném prohlášení.

Několik desítek minut poté v přímém televizním přenosu Tony Blair uvedl, že nastal čas jednak oslav, jednak usmíření - minulost lze nyní odložit stranou. Premiér pokračoval: "Tam, kde Saddámova vláda znamenala teror, rozpory a brutalitu, ať jeho dopadení přinese jednotu, usmíření a mír mezi všemi Iráčany".

Podobně se vyjádřil vůdce konzervativní opozice Michael Howard, který pogratuloval všem kdo se na dopadení Saddáma Husajna podíleli.

Avšak labouristický poslanec a kritik války v Iráku George Galloway prohlásil, že tato událost nezastaví irácký odpor proti koaličním silám. Naopak, po Saddámově zatčení by se podle něho irácký odpor mohl přeměnit v celonárodní hnutí.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme