Londýn vyzval Izrael a Palestince k uklidnění situace v Gaze

Británie diplomatickou cestou vyzvala Izrael a Palestince k uklidnění situace v oblasti pásma Gazy. Po několika raketových útocích palestinských ozbrojenců tam Izrael podnikl sérii náletů zaměřenou na zbrojní továrny a opevnění. Už minulý týden zahynuli při proniknutí do palestinského pásma dva izraelští vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská vlajka | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jen v březnu Palestinci z Gazy odpálili na Izrael více než třicet raket a granátů. Předpokládá se, že útoky jsou dílem radikálních frakcí, které se odmítají podřídit vládnoucím islamistům z Hamásu. Premiér Haníja dal znovu najevo, že Hamás usiluje o klid a že nechce dávat Izraeli další záminky k útokům.

Podle některých palestinských a izraelských komentátorů jsou ale na obou stranách síly, které směřují k dalšímu vyhrocení situace. Egypťané na Sinaji odhalili zásilku více než stovky protiletadlových střel určených patrně pro Gazu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci na Blízkém východě přiblížil v Ozvěnách dne Radiožurnálu tamní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Někteří izraelští činitelé mezitím prohlašují, že s vládou Hamásu je potřeba skoncovat. Podobný vývoj přitom předcházel i válce na počátku minulého roku.

Eskalace násilí není pravděpodobná

Dnešní izraelské letecké útoky v Gaze představují nejvážnější incident od ledna loňského roku. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček ale nepředpokládá, že by se mohly stát předzvěstí nového většího konfliktu.

„Nemyslím si, že na tom má kdokoli teď zájem – když ponecháme stranou radikály na obou stranách. Izraelská vláda premiéra Netanjahua má velké problémy kvůli osadnické výstavbě a neumím si představit, že by teď šla do nějaké rozsáhlejší ozbrojené ofenzivy Gaze, která by vyvolala další mezinárodní kritïku.“

„Hamás také nemá důvod vyvolávat nějaký větší konflikt, protože celý arabský svět je teď zajedno v tlaku na Izrael. Ve chvíli, kdy by Hamás začal útočit, tak se okamžitě tato jednota zase rozbije. Část arabských zemí, jako například Sýrie, bude podporovat Hamás, část, jako je Egypt, bude proti tomu. Takže to nevyhovuje ani nějakým celkovým palestinským zájmům,“ upozornil Břetislav Tureček v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v oblasti okomentovala analytička Irena Kalhousová v pořadu Stalo se dnes

Malé frakce komplikací

Dnešní izraelské nálety na pásmo Gazy byly odvetou za raketové útoky na jih židovského státu. K těm se – proti obvyklé praxi – nikdo nepřihlásil. Proto se předpokládá, že za nimi nestojí Hamás, ale malé radikální palestinské frakce. To by do budoucna podle analytičky Asociace pro mezinárodní otázky Ireny Kalhousové znamenalo velké komplikace.

„Protože s Hamásem se Izrael už tak nějak naučil vyjednávat. Samozřejmě otázka je, jak přesně se s Hamásem jedná, protože přímá jednání oficiálně nikdy potvrzena nebyla. Takže s Hamásem se jedná buď prostřednictvím Egypta nebo dalších prostředníků, ale přece jenom Hamás už je pro Izrael do určité míry známý hráč. Malé frakce, které mají velice roztříštěné vedení, tam to bude pro Izrael mnohem komplikovanější proti nim zasahovat nebo s nimi jednat,“ uvedla Kalhousová v pořadu Stalo se dnes.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme