Londýn vyzývá ke klidu v Keni

Britský premiér Gordon Brown vyzývá keňské politické představitele, aby zahájili rozhovory o zastavení násilí v zemi, které propuklo po volbách, jejichž výsledky opozice neuznává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Britský premiér řekl, že keňští politici jsou povinní nalézt řešení, na jehož základě by skončilo povolební násilí, a ztráty na životech označil za naprosto nepřijatelné.

V Keni, bývalé britské kolonii, byl vyhlášen vítězem prezidentských voleb dosavadní prezident Mwai Kibaki, ale opoziční předák Rail Odinga výsledek neuznal a prohlásil, že byl oloupen o vítězství volebními podvody.

Pozorovatelé Evropské unie poukázali na řadu nedostatků ve volbách. Podle informace BBC v povolebním násilí zahynuly stovky lidí. Keňu každoročně navštěvuje na 290 000 britských občanů a momentálně jich tam je kolem 30 000. Britské ministerstvo zahraničí vyzývá držitele britských pasů v Keni, aby nevycházeli ven.

Předseda volební komise Samuel Kivuitu mezitím oznámil, že neví, jestli staronový prezident Mwai Kibaki opravdu vyhrál volby. Na jemu podřízenou instituci prý byl činěn velký nátlak k rychlému zveřejnění výsledků.

Na výzvu Velké Británie se do země vydává předseda Africké unie John Kufuor. Pokusí se donutit obě znepřátelené strany k jednání a uklidnění situace. V jedné z největších afrických ekonomik dosud zemřelo přes 250 lidí. Opozice přirovnává události k etnickým čistkám.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme