Londýn z centra na den vykázal auta. Metropole tak chtěla upozornit na problémy s toxickým ovzduším

V mnoha světových metropolích v neděli proběhl bez aut. Například v Londýně bylo do 20.00 hodin centrum města vyhrazeno chodcům. Podle organizátorů má akce upozornit na spojitost toxického ovzduší s automobilovým provozem a povzbudit obyvatele britské metropole, aby využívali víc hromadnou dopravu. Toxické ovzduší v Londýně má podle statistik za následky až 9,5 tisíc předčasných úmrtí.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od rána bylo pro automobily uzavřeno celkem 30 kilometrů v londýnské City, stejně jako mosty London Bridge a Tower Bridge. V ulicích se tak mohly celé rodiny volně procházet, zajezdit si na kole a děti se mohly například zúčastnit závodů motokár. Na ikonické londýnské dominantě nahradili auta lidé cvičící jógu. Jak říká jedna z účastnic, naše civilizace má deset let na to, aby změnila myšlení. Nebo bude pozdě.

Organizátoři předpokládají, že londýnského dne bez aut se zúčastnilo na 100 tisíc lidí. Na kole vyjel i starosta Sadiq Khan. Cílem celé akce je podle něj povzbudit obyvatele metropole, aby si své město „znovu představili“ bez aut a šli se ven projít nebo si zajezdit na kole. Londýn tak chtěl rovněž ukázat, že chce „žít zelenější život“, dodal starosta.

jma, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme