Londýn začala zdobit socha Nelsona Mandely

Nelson Mandela má ode dneška sochu v Londýně. První demokraticky zvolený prezident Jihoafrické republiky, kterému je dnes 89 let, se zasloužil o potlačení apartheidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Nelsona Mandely v Londýně | Foto: AFP

Mandela strávil 27 let ve vězení, ale později získal za své zásluhy víc než 100 různých ocenění, mezi nimi Nobelovu cenu míru v roce 1993. Poslední léta strávil Nelson Mandela bojem proti nebezpečí AIDS.

V Londýně ho přivítal britský premiér Gordon Brown, který pak sochu slavnostně odhalil. "Na tohoto muže se bude vždycky vzpomínat jako na toho, kdo ukončil apartheid. Nezastrašilo ho násilí, hrozby smrtí ani vězení. Jeho víra v budoucnost byla tak silná, že ani 27 let za mřížemi nezničilo jeho sen. Díky boji, který vedl z vězeňské cely, jsou dnes miliony lidí svobodné," řekl britský premiér.

Téměř tři metry vysoký bronzový pomník stojí v Londýně před budovou parlamentu vedle sochy Abrahama Lincolna a Winstona Churchilla.

Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme