Londýnem zmítá nervozita z bezpečnostních rizik při olympiádě

Čtyři dny předtím, než ukážou Britové na zahajovacím ceremoniálu olympijských her vesnickou idylu, se musejí organizátoři vypořádat s rostoucí nervozitou veřejnosti. Titulky článků v posledních dnech zdůrazňují chyby v přípravě, rostoucí náklady nebo bezpečnostních rizika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské hry v Londýně

Olympijské hry v Londýně | Foto: Sang Tan | Zdroj: ČTK

Podle starosty Londýna Borise Johnsona je ale olympiáda nachystaná stejně dobře jako všechny hry předtím. Tzv. blbou náladu posledních dní připisuje depresi typické před každým zvednutím opony.

S uklidňováním ovšem kontrastují manévry, které se chystají v ulicích - tisíce vojáků, policistů a příslušníků soukromých agentur připravili asi největší bezpečnostní operaci v době míru. Média spojují tuto operaci mimo jiné s informacemi otištěnými v listě Sunday Times. Podle něj není vyloučeno, že během her hrozí teroristický útok komanda spojeného s Íránem.

„Izraelští činitelé varují, že íránská teroristická skupina možná plánuje útok na izraelské olympioniky s tím, že nedávný útok na izraelský autobus v Burgasu byl dost možná předzvěstí útoku během olympiády,“ informuje přímo z britské metropole spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnská veřejnost se obává o dostatečnou bezpečnost v průběhu olympijských her

Podle Sunday Times izraelská kontrarozvědka vyslala do evropských měst zvláštní tým s krycím názvem Bajonet, který údajně pátrá po skupině bílých Evropanů, konvertitů na mohamedánskou víru, kteří spolupracují s íránskou teroristickou skupinou.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak uvedl, že Britové spolupracují s izraelskými zpravodajci po celém světě tak, aby minimalizovali možnost jakýchkoli útoků během olympiády.

Kritiku ale sklidila bezpečnostní firma G4S, která podepsala smlouvu na zajištění deset tisíc strážců u vchodů a východů olympijského parku, pak ale její šéf přiznal, že tyto sliby byly přehnané.

„Působí to trochu amatérským dojmem, podporu museli slíbit vojáci. Problém byl třeba i s distribucí lístků, počítačový systém zaznamenal mnohé výpadky, a také s dopravními pásy na vozovkách Londýna, které mají být vyhrazeny pro olympioniky a na které nebudou vůbec smět taxikáři, kteří proto uspořádali protest a minulý týden ucpali svými vozy centrální Londýn,“ popisuje Milan Kocourek.

Tomáš Pavlíček, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme