Londýnská policie nedaleko parlamentu zadržela muže podezřelého z přípravy teroristického útoku

Britská policie ve čtvrtek oznámila, že zadržela nedaleko londýnského parlamentu muže podezřelého z přípravy teroristického útoku. Policisté u něj našli několik nožů. Informuje o tom agentura Reuters.

Londýn (Aktualizováno: 17:26 27. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnská policie zadržela muže podezřelého z přípravy teroristického útoku. | Foto: Reuters

Podle policie jde o muže mladšího 30 let a při zásahu nebyl nikdo zraněn. K zadržení došlo na hlavní ulici mezi ministerstvem financí a sídlem britské premiérky Theresy Mayové. Důvodem policejního zásahu je podezření ze spáchání nebo podněcování teroristických činů a držení útočných zbraní.

Podle svědků policie uzavřela ulici Whitehall, lemovanou vládními budovami. Viděli také muže, kterého policie donutila lehnout si na zem. Na jednom ze záběrů, který mají média k dispozici, jeden z policistů prohledává černou tašku a vedle jsou na zemi vidět patrně dva nože. Později strážci pořádku černě oděného muže s plnovousem odvedli v poutech do služebního vozu.

Britská policie zadržela muže podezřelého z přípravy teroristického útoku, měl u sebe několik nožů.

Londýnská policie dále uvedla, že neví o žádné bezprostřední hrozbě, která by byla důsledkem zadržení muže. Protiteroristické jednotky ale nadále pokračují ve vyšetřování.
Mluvčí Theresy Mayové uvedl, že premiérka byla o zásahu informována.

„Jde o policejní operaci, která nadále probíhá, a my ji monitorujeme. Premiérka byla úřady informována a bude i nadále, jak je v těchto případech zvykem," řekl mluvčí. Mayová podle něj v době zadržení nebyla blízko své rezidenta na Downing Street.

Britská premiérka později poděkovala policii za sásah a řekla, že bezpečnostní složky ukázaly, že dokážou Brity udržet v bezpečí. Server BBC později uvedl, že zadržený muž žije v Londýně, má britský pas, ale narodil se mimo území UK.

V okolí britského parlamentu platí zostřená bezpečnostní opatření poté, co 22. března vjel na nedalekém Westminsterském mostě útočník automobilem do lidí. Pak před parlamentem ubodal policistu, který je jednou z pěti obětí atentátu. Následně policie útočníka zastřelila.

Policie upozornila, že v posledním roce zaznamenala nárůst počtu útoků nožem v Londýně. Ohrožení mezinárodním terorismem je v Británii klasifikováno stupněm „vážný", což znamená, že pokus o atentát je vysoce pravděpodobný.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme