Londýnská stanice metra Parsons Green je zase otevřena. V New Yorku posílili bezpečnost v dopravě

Stanice londýnského metra Parsons Green. Dějiště pátečního útoku | Foto: Hannah McKayová | Zdroj: Reuters

Stanice londýnského metra Parsons Green, kde došlo v pátek k teroristickému útoku, byla znovu otevřena. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC News. Ve vlaku metra částečně explodovala improvizovaná nálož, která zranila 29 lidí. K atentátu se přihlásil takzvaný Islámský stát, informaci ale britská policie nepotvrdila. Pachatelé jsou stále na útěku.

Londýn / New York (Aktualizováno: 6:52 16. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británie v pátek večer zvýšila stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší úroveň, což znamená, že v zemi aktuálně hrozí teroristický útok. Britská policie uvedla, že požádala o pomoc při zajišťování bezpečnosti armádu a po celé zemi bude za tímto účelem rozmístěno asi 1000 vojáků. 

Do akce jsou zapojeni policisté z celé Velké Británie a také tajná služba MI5. Úřady už potvrdily, že v souvislosti s případem pátrají po několika osobách.

„Stovky policistů teď rozebírají záběry bezpečnostních kamer. Detektivové vyslechli desítky svědků a zřídili jsme horkou linku pro všechny, kteří by k případu mohli přinést další poznatky. Analyzujeme taky přes 70 fotek a videí, které nám lidé v souvislosti s útokem zaslali,“ popsal podrobnosti o vyšetřování šéf protiteroristického týmu Metropolitní policie Mark Rowley.

Postižená trasa metra District Line obnovila provoz již v pátek večer, i když zpočátku měly spoje zpoždění. Stanice Parsons Green ale zůstávala uzavřena kvůli pokračujícímu vyšetřování. Po půlnoci District Line na twitteru  oznámila, že stanice byla pro cestující již otevřena.

K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát. Podle Marka Rowleyho se ale organizace k podobným útokům hlásí, i když s nimi nemá nic společného. Lidé na Twitteru od večera sdílí ironické komentáře, k čemu všemu by se tahle organizace mohla přihlásit.

Spolková kancléřka Angela Merkelová uvedla, že za incidentem pravděpodobně stáli islámští radikálové – ani tohle ale britské úřady zatím nepotvrdily.

Posílená bezpečnost v newyorském metru

Teroristický útok v londýnském metru přiměl americké úřady posílit bezpečnostní opatření v newyorské podzemní dráze, na příměstských železničních linkách, na letištích i na dalších místech. Informovala o tom agentura Reuters.

Exploze v londýnském metru zranila 22 lidí. Mayová vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení

Číst článek

Metropolitní dopravní podnik, který provozuje veřejnou dopravu ve velké části New Yorku, uvedl, že podrobně sleduje vyšetřování výbuchu v londýnském metru, který zranil 29 lidí. Sdělil, že rozšíří kontrolu zavazadel a posílí policejní hlídky na některých trasách.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v prohlášení uvedl, že nařídil úřadům, aby zpřísnily bezpečnostní opatření na letištích, na mostech, v tunelech a na dalších citlivých místech. „Jménem všech Newyorčanů co nejdůrazněji odsuzuji evidentní teroristický útok v Londýně,“ dodal.

Newyorská policie je v kontaktu s londýnskými bezpečnostními představiteli a posílila svou přítomnost ve veřejné dopravě. Mezi posilami jsou i těžkooděnci či policejní psi. Podobná opatření přijala také policie v Los Angeles na opačném konci Spojených států.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme