Londýnská stanice metra Parsons Green je zase otevřena. V New Yorku posílili bezpečnost v dopravě

Stanice londýnského metra Parsons Green. Dějiště pátečního útoku | Foto: Hannah McKayová | Zdroj: Reuters

Stanice londýnského metra Parsons Green, kde došlo v pátek k teroristickému útoku, byla znovu otevřena. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC News. Ve vlaku metra částečně explodovala improvizovaná nálož, která zranila 29 lidí. K atentátu se přihlásil takzvaný Islámský stát, informaci ale britská policie nepotvrdila. Pachatelé jsou stále na útěku.

Londýn / New York (Aktualizováno: 6:52 16. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británie v pátek večer zvýšila stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší úroveň, což znamená, že v zemi aktuálně hrozí teroristický útok. Britská policie uvedla, že požádala o pomoc při zajišťování bezpečnosti armádu a po celé zemi bude za tímto účelem rozmístěno asi 1000 vojáků. 

Do akce jsou zapojeni policisté z celé Velké Británie a také tajná služba MI5. Úřady už potvrdily, že v souvislosti s případem pátrají po několika osobách.

„Stovky policistů teď rozebírají záběry bezpečnostních kamer. Detektivové vyslechli desítky svědků a zřídili jsme horkou linku pro všechny, kteří by k případu mohli přinést další poznatky. Analyzujeme taky přes 70 fotek a videí, které nám lidé v souvislosti s útokem zaslali,“ popsal podrobnosti o vyšetřování šéf protiteroristického týmu Metropolitní policie Mark Rowley.

Postižená trasa metra District Line obnovila provoz již v pátek večer, i když zpočátku měly spoje zpoždění. Stanice Parsons Green ale zůstávala uzavřena kvůli pokračujícímu vyšetřování. Po půlnoci District Line na twitteru  oznámila, že stanice byla pro cestující již otevřena.

K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát. Podle Marka Rowleyho se ale organizace k podobným útokům hlásí, i když s nimi nemá nic společného. Lidé na Twitteru od večera sdílí ironické komentáře, k čemu všemu by se tahle organizace mohla přihlásit.

Spolková kancléřka Angela Merkelová uvedla, že za incidentem pravděpodobně stáli islámští radikálové – ani tohle ale britské úřady zatím nepotvrdily.

Posílená bezpečnost v newyorském metru

Teroristický útok v londýnském metru přiměl americké úřady posílit bezpečnostní opatření v newyorské podzemní dráze, na příměstských železničních linkách, na letištích i na dalších místech. Informovala o tom agentura Reuters.

Exploze v londýnském metru zranila 22 lidí. Mayová vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení

Číst článek

Metropolitní dopravní podnik, který provozuje veřejnou dopravu ve velké části New Yorku, uvedl, že podrobně sleduje vyšetřování výbuchu v londýnském metru, který zranil 29 lidí. Sdělil, že rozšíří kontrolu zavazadel a posílí policejní hlídky na některých trasách.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v prohlášení uvedl, že nařídil úřadům, aby zpřísnily bezpečnostní opatření na letištích, na mostech, v tunelech a na dalších citlivých místech. „Jménem všech Newyorčanů co nejdůrazněji odsuzuji evidentní teroristický útok v Londýně,“ dodal.

Newyorská policie je v kontaktu s londýnskými bezpečnostními představiteli a posílila svou přítomnost ve veřejné dopravě. Mezi posilami jsou i těžkooděnci či policejní psi. Podobná opatření přijala také policie v Los Angeles na opačném konci Spojených států.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme