Londýnská záchranka zahájila osvětovou kampaň, nechce sloužit opilcům jako doprava domů

Člověk, který přebral, potřebuje pomoc přítele, ne záchranku. Kampaň s tímto titulem zahájila londýnská záchranná služba. Vadí jí zejména to, že opilí lidé často zbytečně volají na tísňovou linku. Posádky pak vyjíždějí k lidem, kteří se jen potřebují dostat domů.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská sanitka, zdravotnická záchranná služba Velká Británie, záchranka ve Velké Británii (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

V létě pijí Londýňané ještě více alkoholu než v době vánočních večírků a počet zranění nebo nehod pod vlivem alkoholu během srpna roste. Novou kampaň londýnské záchranky představuje videoklip, který popisuje typický páteční a sobotní večer – lidé sedí v restauraci a pijí alkohol.

Jeden z nich to ale přežene, udělá se mu špatně, jde ven na ulici a tam si volá záchranku. Sloganem „Potřebuje pomoc přátel, ne záchranku“ chce služba přesvědčit lidi, že v takovém případě stačí člověka dovést domů, postarat se o něj a nenechat ho někde ležet, aby si následně nemusel volat právě záchrannou službu.

Rada působí, že by napadla každého, ale není tomu tak. Londýnská záchranná služba sečetla, že během loňského srpna takto vyjela k 6600 případům, kdy si lidé volali sanitku v opilosti. To je zhruba 220 případů každou noc.

Jak řekla šéflékařka záchranné služby, tak záchranné týmy jsou pak na místě, kde jen někdo potřebuje odvézt domů a vyspat se. Nejsou tam, kde by mohlo jít někomu o život.

Nejvíce londýnských volání je zaznamenáno v centru ve West Endu a Westminsteru, což jsou čtvrti s velkým počtem restaurací a hospod, kde zábava probíhá do brzkých ranních hodin. Většinu hovorů pak záchranka zaznamená mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

Václav Jabůrek, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme