Londýnské metro čeká čtyřiadvacetihodinová stávka

Uživatelé londýnského metra by měli pro cestu domů zvolit alternativní způsob dopravy. V 17 hodin britského času, tedy v 18 hodin středoevropského, totiž začíná první ze dvou čtyřiadvacetihodinových stávek pracovníků metra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnské metro | Foto: London Underground

Vedení londýnského metra totiž hodlá zrušit 800 míst v pokladnách stanic. Právě tento záměr se setkal s rezolutním odporem zaměstnanců a odborů, které navíc argumentují tím, že to ovlivní bezpečnost cestujících.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýn čeká čtyřiadvacetihodinová stávka zaměstnanců metra. Téma pro spolupracovníka ČRo ve Velké Británii Milana Kocourka.

Dopravní společnost ale zmíněný argument neuznává a tvrdí, že mnoho cestujících už lístky nekupuje v pokladnách, protože využívají služeb automatů a takzvaných sezónních jízdenek. Podle vedení podniku navíc po snížení pracovníků bude v metru stálá služba. Snižování stavů nebude nuceným, ale postupným procesem.

Pracovníci údržby a technici by měli vstoupit do stávky v 17 hodin místního času a v 21 hodin by se k nim měli připojit strojvůdci, výhybkáři a obsluha pokladen a stanic.

Vedení metra proto varuje cestující, že mohou očekávat narušení dopravy od pozdního odpoledne do zítřejšího večera.

Starosta nazval stávku politickým útokem

Londýnský starosta Boris Johnson řekl, že stávky jsou typickým politickým receptem, jak zasadit úder koaliční vládě. Snaží se proto ubezpečit obyvatele Londýna, že i během stávky bude možné po metropoli pohodlně cestovat do práce. Vyzval rovněž cestující, aby využili alternativních způsobů přepravy, k čemuž se připojil i britský ministr dopravy. Ten nicméně dodal, že vláda se chce s odbory dohodnout.

Během stávky bude v provozu několik říčních plavidel, která by měla absorbovat až 10 000 osob. Bude rovněž jezdit více vozidel taxislužby a očekává se, že podobně jako dnes, pojede mnoho obyvatel Londýna do práce na kole.

Milan Kocourek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme