Londýnskému muslimskému duchovnímu hrozí deportace

Spojené státy žádají Velkou Británii o vydání muslimského duchovního abú Hamzá Masrího. Londýnská policie ho zatkla v noci na dnešek. Je podezřelý z teroristické činnosti, mimo jiné držení rukojmích v Jemenu. Policisté také prohledávají jeho byt v západním Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamzá Masrí | Foto: EPA

Sedmačtyřicetiletý muslimský klerik egyptského původu Abu Hamza al Masri je v Británii znám svou obhajobou muslimských teroristických skupin, i když o sobě tvrdí, že nemá nic společného s organizací Al Káida. Také je znám svými pátečními motlitbami před severolondýnskou mešitou, kam nesmí vstoupit od dubna loňského roku.

Dnes byl po zatčení předveden před soud Belmarsh v Londýně, kde mu bylo sděleno, že americké úřady žádají o jeho vydání na základě jedenácti bodů obžaloby z teroristické činnosti, mezi jiným z braní rukojmích v Jemenu.

Podle informací BBC by mohl být v případě usvědčení odsouzen na smrt. Abu Hamza momentálně vede spor s britskými úřady, které ho chtějí zbavit občanství Spojeného království, jež nabyl manželstvím v roce 1981. Projednání žádosti o jeho vydání do USA by podle agentur mohlo trvat několik měsíců.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme