Londýnský maraton opanovala 'bostonská' nálada. Vyhrál Etiopan Tsegaj Kebede

V Londýně skončil mezinárodní maraton. Po útocích v americkém Bostonu ho provázela přísná bezpečnostní opatření. Obavy organizátorů se ale nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K uctění obětí bostonského atentátu si mnozí účastníci londýnského maratonu připínali černé stužky | Zdroj: Reuters

Před startem závodu drželi běžci 30 vteřin ticha, drtivá většina sportovců – stejně jako diváků - také nesla na hrudi černou stužku na památku obětí bostonského útoku.

Dvě libry za každého závodníka, který dorazí do cíle, navíc půjdou do fondu na podporu pozůstalých po obětech masakru.

Hlavní závod kategorie mužů vyhrál Ethiopan Tsegaj Kebede, který vyrůstal v extrémní chudobě a je jedním ze 13 dětí.

V Británii je maraton zároveň velkou charitativní akcí, kdy většina účastníků podporuje různé projekty. To se týká i řady známých osobností. Například zpěvačka Katherine Jenkinsová běžela na podporu známého Macmillanova programu boje proti rakovině, které podlehl její otec, když jí bylo 15 let.

Na trati se objevili také sportovní komentátor, modelka, hráč kriketu, ale i vrcholní politici nebo muž v kostýmu nosorožce, který účastí upozorňoval na vybíjení těchto zvířat.

Hrdinkou londýnského maratonu se stala americká vozíčkářka Tatyana McFadden. Dokázala zvítězit pouhých šest dní po svém triumfu v Bostonu. Dnes má navíc 24. narozeniny.

Do svých šesti let trpěla v ruském sirotčinci - má vrozenou vadu páteře - a díky americkému programu adopcí dostala šanci na lepší život. Tento program teď ale Rusové zastavili.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme