Londýnský starosta opět rozčílil část veřejnosti

Londýnský starosta Ken Livingstone je v Británii často předmětem polemiky kvůli svým nekompromisním názorům. Nedávno byl kritizován za svůj výrok o židovském novináři večerníku Evening Standard. V dnešním vydání listu Guardian Livingstone zaútočil na politiku Izraele a napsal, že premiér Ariel Šaron je válečný zločinec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský starosta Ken Livingstone | Foto: london.gov.uk

Starosta Londýna se nikterak netají svými levicovými názory, pro které byl v minulosti označován jako rudý Ken ; ale nejsou to jen jeho levicové názory, pro které je kritizován svými odpůrci. Nedávno se na radnici dostal do polemiky s novinářem Oliverem Finegoldem, a když mu Feingold řekl, že je Žid, Livingstone oodvětil, že se chová jako dozorce v koncentračním táboře. A byl oheň na střeše. Livingstone byl obviněn z antisemitismu, i když toto obvinění bylo uznáno za nemístné.

Starosta byl vyzván, aby se Finegoldovi omluvil mezi jinými také samotným premiérem Tonym Blairem, který byl však zpětně napaden jinými kritiky, z nichž jeden v televizní debatě prohlásil, že Blair se nikdy nikomu neomluvil za válku v Iráku a je proto pokrytectvím, když vyzývá k omluvě Livingstona. A ten dal jasně najevo, že se nikomu omlouvat nehodlá.

Nyní tato polemika postoupila o krok dál Livingstonovým článkem v listě Guardian nadepsaném "Kravál se týká Izraele, nikoli antisemitismu". Livingstone píše, že dnešní izraelská vláda pomáhá prosazovat naprosto zkreslený obraz rasismu a náboženské diskriminace v Evropě jakoby nejzávažnější vzestup nenávisti a diskriminace byl namířen proti židům. Veškeré antisemitské útoky se musí potlačovat, píše Livingstone, ale realita je taková, že nejpočetnější rasistické útoky v současné Evropě se soustřeďují na černochy, asiaty a muslimy.

Livingstone také připomíná, že v minulosti se stavěl proti nezákonné izraelské invazi do Libanonu, která vyvrcholila v masakry v palestinských táborech Sabra a Šatila. Sama Izraelská Kahanova komise dospěla k závěru, že Ariel Šaron nesl spoluodpovědnost za tyto masakry, píše Livinsgtone a v této souvislosti poznamenává: "Premiér Šaron je válečný zločinec, který by měl být ve vězení, nikoli v úřadě". Tolik londýnský starosta.

Mimochodem, není to jen Livingstonův názor - na příklad labouristický poslanec Gerald Kaufmann, shodou okolností Žid, to prohlásil už několikrát. Polemika kolem londýnského starosty zdaleka neskončila.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme