Londýnský Střep se otevírá veřejnosti. Nabízí unikátní vyhlídku za 25 liber

Panoramatický výhled na Londýn z výšky 245 metrů nabízí ode dneška pro veřejnost nejvyšší budova v západní Evropě. Vstup na vyhlídkovou plošinu londýnského mrakodrapu Shard, v češtině Střep, stojí 25 liber a návštěvu je dobré zamluvit si předem. Nepravidelná pyramida se má stát jednou z hlavních atrakcí britské metropole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Londýn z mrakodrapu Shard | Foto: Jiří Hošek

„Když vyjedete nahoru a budete mít kvůli počasí mizerný výhled, budete zklamáni. Pořád ale uvidíte pěkných pár mil na všechny strany a to vám tady nikde jinde nenabídnou,“ popisuje Kevin Murphy, ředitel společnosti, která navrhla vyhlídkové plošiny v 69. a 72. patře.

"I na Eiffelovce nebo Empire State Building si to moc neužijete, když prší a je zima. Tady na Shardu máte aspoň pohodlí,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na unikátní vyhlídkovou plošinu mrakodrapu Shard se vydal zpravodaj Jiří Hošek

Samotná budova, skutečně připomínající skleněný střep, reaguje na počasí. Když hodně svítí slunce, spustí se mezi dvěma vrstvami skla roleta.

„Je to, jako když si člověk nasadí sluneční brýle. Teď to opravdu není zapotřebí, tak naopak necháváme, aby se dovnitř dostalo co nejvíc světla,“ říká William Matthews, jeden z autorů projektu Shardu, pod kterým je ale podepsána hlavně italská legenda Renzo Piano.

„Londýn je v podstatě placka a vyloženě tady chyběla pořádná vyhlídka. V tomhle směru Shard jednoznačně vychází vstříc poptávce. Navíc londýnské panorama postrádalo velkou moderní budovu, která by vedle parlamentu, Toweru nebo Tower Bridge ukázala moderní stránku jednoho z největších měst na světě,“ všímá si katalánský novinář žijící v britské metropoli Oriol Serra.

Spidermanovi vstup zakázán

V přízemí mrakodrapu na návštěvníky čeká rozverná koláž Londýna se slavnými osobnostmi. Do 68. podlaží to rychlovýtahy trvá s jedním přestupem ve 33. patře asi minutu.

Jestli někoho v Shardu určitě nepotkáte, pak je to extrémní francouzský lezec Alain Robert. Majitelé mrakodrapu totiž o jeho další hazardní kousek nemají zájem. Soudním příkazem dosáhli toho, že muž přezdívaný Spiderman nesmí na budovu, do budovy ani do její blízkosti.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme