Londýnský útok dodávkou zjevně mířil proti muslimům, tvrdí policie

Pondělní útok dodávkou na skupinu lidí nedaleko mešity ve čtvrti Finsbury Park na severu Londýna byl zcela zjevně útokem na muslimy. Řekla to šéfka londýnské policie Cressida Dicková. S obyvateli okolí místa pondělního atentátu se kromě dalších politiků setkala i premiérka Theresa Mayová.

Londýn (Aktualizováno: 17:57 19. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie byla u místa incidentu do čtyř minut. | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

Podle Dickové bude členy muslimské komunity v okolí jejich londýnských modliteben v nadcházejících dnech střežit mnohem více policistů. „Jakoukoli formu zločinů z nenávisti bereme vážně,“ uvedla šéfka metropolitní policie. Teroristé podle ní společnost nerozdělí, naopak posílí odhodlanost policie bojovat proti zločinu.

Osmačtyřicetiletý muž v noci na pondělí najel dodávkou do skupiny muslimů nedaleko velké mešity na severu Londýna. Na místě zůstalo ležet deset zraněných a jeden mrtvý, i když policie zatím neví, zda jeho úmrtí souvisí s útokem. Už před činem totiž podle ní dostával první pomoc. Sedm zraněných zůstává stále v nemocnici, uvedl zdravotnický úřad NHS.

Řidič v Londýně najel do věřících vycházejících z mešity. Starosta mluví o terorismu

Číst článek

Náměstek ministryně vnitra pro otázky bezpečnosti Ben Wallace informoval, že policii řidič dodávky nebyl znám jako někdo s krajně pravicovými názory. Premiérka Mayová řekla, že šlo o muže bílé pleti.

Dorazili Khan, Corbyn i Mayová

Na místo útoku v pondělí dorazila řada britských politiků včetně starosty Londýna Sadiqa Khana či předsedy opoziční Labouristické strany Jeremyho Corbyna. S lidmi žijícími v okolí a zástupci různých náboženství se sešla také premiérka Mayová. Pondělní útok podle ní obcí otřásl. Proto je prý ráda, že se setkala s lidmi všech konfesí, kteří chtějí ze společnosti vyhnat „jakoukoli nenávist a extremismus“.

Mayová po zasedání vládního výboru pro krizové situace COBRA rovněž prohlásila, že země se tímto činem nenechá rozdělit. „Nenávist a zlo tohoto druhu nikdy neuspějí,“ zdůraznila.

Ministerská předsedkyně se minulý týden stala terčem kritiky kvůli tomu, že se po tragickém požáru výškové budovy Grenfell Tower nesetkala okamžitě s přeživšími, dobrovolníky a se členy postižené komunity.

dab, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme