Londýnský vzdušný prostor byl několik desítek minut uzavřen, stovky letů nabraly zpoždění

Nad Londýnem dnes odpoledne nefungovala letecká doprava. Důvodem bylo selhání počítačového systému ve středisku řízení letového provozu Swanwicku v jižní Anglii. Závada zasáhla zejména londýnská letiště. Technikům se po několika desítkách minut podařilo počítač opravit a provoz se pomalu vrací do normálu, stovky letů ale mají zpoždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský vzdušný prostor byl kvůli selhání počítače uzavřen, stovky letů mají zpoždění | Zdroj: Reuters

Problémy měla londýnská letiště Gatwick, Stansted, Luton, London City airport ale také Heathrow. Tato letiště neodbavovala žádné lety. Zpoždění hlásila také další letiště například ve Skotsku či Irsku. Před 18. hodinou byl letový prostor nad Londýnem znovu otevřen.

I tak krátký výpadek ale zasáhl tisíce lidí. Letiště Heathrow je dopravním uzlem nejenom evropských letů, ročně přes něj cestuje víc než 100 milionů pasažérů. Denně každých 90 vteřin přijímá nebo odbavuje další letadlo. Navíc pátek je hodně vytížený, na víkend řada lidí odjíždí na dovolenou nebo se třeba vrací domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzdušný prostor nad Londýnem byl kvůli selhání počítače desítky minut uzavřen. Stovky letů mají zpoždění. Detaily má zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Spoje stále nabírají zpoždění a řada letů se musela zrušit. Na letišti Heathrow zrušili asi 50 letů. Některá letadla čekají přes dvě hodiny na povolení ke startu.

Tisíce lidí skončily místo v jednom z londýnských vzdušných přístavů v Bruselu nebo v Paříži, řada cestujících bude muset strávit dnešní noc v letištních sedačkách.

Podle odborníků bude trvat až do soboty, než se všechno vrátí k normálu. Britská vláda označila rozsah výpadku počítavého systému řízení letového provozu nad jižní Anglií za nepřijatelný a žádá úplné vysvětlení.

Řízení letového provozu v Swanwicku v hrabství Hamsphire kontroluje letový provoz nad jižní Anglií, včetně Londýna. Šlo už minimálně o čtvrtý problém tohoto druhu. Poslední velký výpadek postihl systém přesně před rokem. Tenkrát za výpadek mohla porucha telefonů v kontrolní místnosti.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme