Londýnským éterem zní desítky pirátských rádií

V Londýně působí desítky pirátských vysílaček, ale v poslední době na ně soustřeďuje pozornost policie, které se zdařilo část z nich zavřít. Otázkou je, na jak dlouho, protože začít vysílat bez povolení, tam není velké umění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestava mikrofonů pro mluvené slovo

sestava mikrofonů pro mluvené slovo | Foto: Pavel Šaman

Vysílačka schopná poskytovat běžné služby posluchačům stojí 350 liber, to je něco přes patnáct tisíc korun a celá řada podnikavců v Londýně takové služby poskytuje - bez příslušného povolení, či licence. V britské metropoli je takových vysílaček podle odhadů zasvěcených pozorovatelů přes osmdesát.

Často mají antény na střechách činžovních domů. Na vlnách rozhlasové stanice vysílající bez povolení zahájila úspěšnou pěveckou kariéru napříkald Ms Dynamite, ale také hvězdy jako Craig David nebo Dizzie Rascal. A v minulosti v pirátských rozhlasových stanicích jako rádio Caroline začínali dnes proslulí diskžokejové - mezi nimi Tony Blackburn.

Policii však dělá starosti především to, že někteří dnešní diskžokejové jsou zapojeni do překupnictví drog a střelných zbraní. Některé ilegální vysílačky vydělají ročně na inzerci až 400 tisíc liber, a to už jsou slušné peníze.

Neudivuje, že úřady se snaží takové vysílačky zavírat. Podle londýnského večerníku Standard se policii zdařilo zavřít přes 40 stanic za týden. Pirátské vysílačky v nejednom případě ruší rádiové spojení ambulancí a letišť. Letiště londýnské City muselo nedávno zastavit provoz na celý den, když přistávající letadla zachycovala pirátské radiostanice, čímž byla ohrožena bezpečnost cestujících linkových letů.

Telefonní úřad Ofcom za pomoci policie proto provedl řadu razií, při kterých bylo zabaveno na 52 vysílaček a dalších 17 antén bylo odstaveno. Diskžokejové si však vědí rady - přemisťují svá studia prakticky každý týden, aby se vyhnuli dopadení - často vysílají z ložnic, kde předstírají úplně jiné aktivity.

I když všechny pirátské stanice porušují zákon už tím, že operují bez povolení, motivy některých z nich jsou opravdové, což uznává i šéf vyšetřovacího odboru Ofcomu Jim McNally. V rozhovoru pro večerník Standard řekl:. "Některé vysílačky se snaží poskytovat opravdovou službu - my takové stanice pobízíme, aby založily legální vysílání pro komunitu."

Co k tomu dodat? Možná, že kolegy z české redakce BBC nyní napadne něco podobného, pakliže je to už nenapadlo.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme