Londýnští hasiči hrozí stávkou v den pořádání ohňostrojů

Londýnští hasiči chtějí stávkovat 5. listopadu, tedy v den, kdy je jich nejvíce zapotřebí, protože Britové zapalují ohně a pořádají ohňostroje. Připomínají si tak spiknutí Guye Fakwese a jeho kumpánů, kteří chtěli vyhodit do povětří parlament i s králem Jakubem I. v roce 1605.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnská Regent Street v dešti | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Grant Cherrington

Odborový svaz hasičů je ve sporu s vedením londýnské požární služby, které chce zrušit nynější rozpis směn a zavést systém nový, který zahrnuje také uzavírání nových pracovních smluv. Nyní mají hasiči dvě devítihodinové směny, po kterých následují dvě patnáctihodinové noční směny.

Podle nových návrhů by měli mít dvě dvanáctihodinové denní směny a dvě stejně dlouhé noční. Po nich by následovaly čtyři dny volna, jako tomu bylo doposud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek mluvil v Odpoledním Radiožurnálu o stávce londýnských hasičů.mp3

Svaz hasičů s tím nesouhlasí. Jeho generální tajemník prohlásil, že hasiči budou stávkovat neradi, ale alternativou podle něho je, aby se z hasičů staly rohožky, po kterých by zaměstnavatelé šlapaly. Premiér David Cameron označil stávkový plán za lehkomyslný a nezodpovědný.

Plně vycvičení hasiči jsou v Británii placeni lépe než policisté, zdravotní sestry či piloti královského letectva. Jejich průměrný příjem v Londýně je 33 200 liber a s přesčasy si přijdou na 40 tisíc, což je zhruba 1 112 000 korun ročně. Přitom za rok odpracují jen 142 směn a v padesáti letech mohou jít do důchodu, pokud mají za sebou třicet let hasičské služby. Požívají také další výhody jako placené hodiny v posilovnách a podobně.

Dohoda je stále možná

V řadách veřejnosti se hasiči těší značné vážnosti. Jsou všeobecně považováni za neohrožené profesionály vykonávající nebezpečnou práci. Stávkou 5. listopadu by si ale podle názoru mnohých mohli svou dobrou pověst hodně pošramotit.

Podle vedení hasičů se pro stávku v hlasování vyjádřilo 79 procent hlasujících. Vedení svazu nicméně prohlásilo, že je ochotné vyjednávat nonstop. Po včerejším vystoupení hlavních osobností obou stran v televizi byly sjednány rozhovory na ústředí svazu hasičů. Jednání začalo dnes dopoledne a svaz hasičů vyjádřil naději, že vedení bude vyjednávat odpovědně. V poledne bylo hlášeno, že jednání pokračují a údajně je naděje na průlom.

Milan Kocourek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme