Londýnští lékaři použili genetický filtr při výběru embrya

V Británii otěhotněla žena, která má porodit první dítě po genetické úpravě zbavené zárodků rakoviny. Žena, která si nepřeje být jmenována, se rozhodla pro kontroverzní technologii genetického filtru na radu primáře Paula Serhala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA

Šroubovice DNA | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Ten tuto metodu vyvinul ve fakultní nemocnici londýnské univerzity. Lékaři testovali buňky na gen dědičné oční rakoviny, kterou žena má, a to tak, aby se do její dělohy dostalo jen rakovinou nezasažené embryo. Primář Serhal využil uvolnění pravidel genetického filtrování, které nedávno zavedla britská vláda.

Tato metoda byla vyvinuta v roce 1989. A tehdy byla povolena pouze pro geny způsobující choroby jako cystická fibróza. Ale vloni bylo její využití rozšířeno na oční rakovinu, která postihne 90 procent pacientů s dědičným mutačním genem.

Kritici této metody argumentují, že zásah je neetický protože při něm dochází ke zničení zárodků, které by nebyly postiženy chorobou, kdyby byl umožněn jejich normální vývoj.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme