Loni bylo popraveno nejvíce lidí od roku 1989, zjistila Amnesty International

Počet popravených lidí loni stoupl o více než 50 procent. Na celém světě jde nejméně o 1634 vykonaných rozsudků smrti, což je nejvyšší číslo od roku 1989. Údaje ale nezahrnují Čínu, kde se možná popraví až tisíce lidí ročně. S informacemi přišla Amnesty International.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amnesty International

Amnesty International | Foto: Amnesty International ČR

Většinu těchto rozsudků vynesly pouze tři státy, říká ředitelka Amnesty International pro řešení globálních problémů a výzkum Audrey Gaughranová.

„Dramatický nárůst poprav, který jsme zaznamenali v roce 2015, je hlavně v Íránu, Pákistánu a Saúdské Arábii. Dohromady tyto státy vykonaly 90 procent všech poprav, které jsme za loňský rok zaregistrovali, ale s výjimkou Číny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí české pobočky Amnesty International Martina Pařízková mluví o aktuálních číslech vydaných v každoroční zprávě AI

Pákistán v roce 2015 popravil 320 lidí, Írán minimálně 977. Statistika ale vůbec nezahrnuje Čínu, kde jsou záznamy o trestech smrti státním tajemstvím. Různé lidskoprávní organizace odhadují, že Čína popraví ročně až tisíce lidí.

„Bohužel je patrné, že Čína popraví víc lidí než celý svět dohromady. Dá se říct, že je to i několik tisíc,“ dodává Martina Pařízková z Amnesty International ČR.

Důvodem nárůstu poprav podle AI je, že tyto země často ukládají trest smrti bez spravedlivého soudu. Zároveň pak trest smrti dávají i za méně závažné zločiny, jako je obchod s drogami, korupce, cizoložství nebo rouhačství.

Co se týče západních zemí, hrdelní trest je legální například v některých amerických státech. Ty v loňském roce popravily 28 lidí, 13 z tohoto celkového počtu zemřelo v Texasu.

„Spojené státy jsou v žebříčku poprav na pátém místě, ale letos mají 28 popravených, což je nejnižší číslo za mnoho let. Každoročně tam navíc přibude alespoň jeden stát, který trest smrti zruší,“ podotýká Martina Pařízková.

Zpráva Amnesty Internatiornal ale také zmiňuje státy, které od poprav upustily. Nově je to Madagaskar, Fidži, Kongo a Surinam. Brzy se k nim přidá také Mongolsko, až tam vstoupí v platnost nový zákon.

Trest smrti byl zrušen už ve 102 zemích po celém světě, poprvé v historii tak tyto státy převažují nad těmi, kde jsou popravy stále praktikovány.

Popravy 2015 | Foto: Český rozhlas

Pavlína Nečásková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme