Loni bylo v Evropské unii podáno přes 720 000 žádostí o azyl. Proti 2016 jde o pokles o 44 procent

V roce 2017 bylo v EU podáno 728 470 žádostí o mezinárodní ochranu, proti roku 2016 je to pokles o 44 procent, uvedl v pondělí ve své výroční zprávě za loňský rok unijní podpůrný azylový úřad EASO. Je to však stále více než před začátkem migrační krize v roce 2015. Předběžná čísla z prvních měsíců letošního roku podle šéfa úřadu Jamila Addoua ukazují, že počet žádostí se ustálil na asi 50 000 za měsíc.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na řecké hranici

Migranti na řecké hranici | Foto: CC0 Public domain

Migrační tlak na vnější hranice EU zůstává vysoký. Už druhý rok v řadě se ale loni čísla snižovala, především v důsledku nižších počtů migrantů ve východním a středním Středomoří. Přibližně 15 procent z celkového počtu žadatelů pocházelo loni ze Sýrie, na druhém místě byl Irák a na třetím Afghánistán.

Pořád směšujeme žadatele o azyl a migranty, říká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům

Číst článek

V EU ale na rozhodnutí o udělení azylu ke konci loňského roku čekalo 954 100 žádostí. Proti předchozímu roku je to podle EASO pokles o 16 procent, podle úřadu je důvodem větší efektivita národních orgánů při řešení žádostí. Dokládá to také více než zdvojnásobením odvolání v případech, které byly rozhodnuty v první instanci.

V roce 2017 bylo v zemích EU společně s Norskem a Švýcarskem (EU+) vydáno celkem 996 685 rozhodnutí v prvním stupni, což v porovnání s rokem 2016 představuje třináctiprocentní pokles. Téměř polovina (462 355) byla kladná, avšak celková míra uznaných žádostí o azyl v zemích EU+ byla o 14 procentních bodů nižší než v roce 2016.

Hlavními přijímajícími zeměmi byly pro žadatele o azyl v roce 2017 Německo, Itálie, Francie, Řecko a Británie, v nich byly podány tři čtvrtiny všech žádostí, uvedl EASO. Německo bylo na prvním místě mezi přijímajícími zeměmi již šestý po sobě jdoucí rok. I přes pokles proti roku 2016 znamenal loňský celkový počet 222 560 žádostí podaných v roce 2017 v Německu oproti ostatním přijímajícím zemím téměř dvojnásobek.

ČR: nejméně kladných rozhodnutí 

Česká republika je přitom zemí, která loni vydala v první instanci nejméně kladných rozhodnutí o mezinárodní ochraně, rozhodnuto tak bylo jen ve 12 procentech. Je to výrazně méně než v Polsku (25 procent), Francii (29 procent) i Maďarsku a Británii (31 procent).

Naopak, ze zemí, které vydaly v roce 2017 nejméně 1000 rozhodnutí, mělo nejvyšší míru uznaných žádostí o azyl Švýcarsko (které není členem EU), kde bylo 90 procent rozhodnutí kladných. Poměrně vysoká míra uznaných žádostí o azyl byla rovněž patrná v Norsku (71 procent – také není členem EU), na Maltě (68 procent) a v Lucembursku (66 procent).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme