Loni obcí proudily statisíce uprchlíků. Dnes je Nickelsdorf opět poklidným městečkem

Je to rok, co mediální zpravodajství plnily novinky z takzvané balkánské uprchlické trasy. Tisíce migrantů denně překračovaly hranice Evropské unie a mířily do Německa i dalších států. Jedním z klíčových míst na cestě pro ně byla rakouská vesnice Nickelsdorf, která byla uprchlíky občas doslova zaplavená. Přesto tam běženci dostali všechnu potřebnou pomoc. Fotky z Nickelsdorfu byly loni ve všech světových médiích. Podívali jsme se, jak to tam vypadá dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nickelsdorfem prošly v roce 2015 statisíce lidí | Foto: Vojtěch Berger

Těžko si dnes představit, že na návsi v Nickelsdorfu bylo loni nějakých 15 tisíc lidí. „Hlavně jsme chtěli udržet klid. Ty počty lidí naháněly až hrůzu. Všechno jsme ale nakonec zvládli. Díky dobrovolníkům i spoustě lidí, kteří darovali všechny potřebné věci,“ říká starosta Gerhard Zapfl.

Obcházíme spolu dům na náměstí, kde žije 25 uprchlíků. Přišli sem loni v červenci, tedy několik týdnů před tím, než tímto městečkem začaly proudit statisíce uprchlíků. Celkem to za několik podzimních týdnů v roce 2015 bylo asi 300 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeden ze symbolů loňské cesty stovek tisíc migrantů do Evropy. Nickelsdorf je dnes opět poklidným městečkem, natáčel Vojtěch Berger

Abdul je z Aleppa, syrského města, kolem kterého se stále vedou těžké boje. Spolu s ostatními v Nickelsdorfu pomáhal s tlumočením i rozdělováním pomoci projíždějícím uprchlíkům.

„Věděli jsme, jak se ti lidé cítí. Sami jsme tu cestu zažili. Dnes už mám povolení k pobytu, a doufám, že se mi podaří přivézt z Aleppa do Rakouska i ženu a naše dvě děti,“ říká Abdul.

'Pomáhat se musí'

Nádraží v Nickelsdorfu je opravdu miniaturní stanička. Právě tady přesedaly statisíce lidí z vlaku na vlak dál na západ. Výpravčí říká, že uprchlíci se objevují stále, spíše se ale jedná o jednotlivce.

Taky jinde v Evropě je všechno jinak. Balkánská trasa je pro migranty zavřená a situaci pomáhá zvládnout i dohoda o vracení uprchlíků uzavřená s Tureckem. Jak to vše vidí s odstupem jednoho roku starosta Zapfl?

„Těm lidem se musí pomáhat, na tom trvám. Zároveň ale kapacita Evropy není neomezená. Ten limit má každá vesnice někde jinde. U nás je to 25 uprchlíků na 1800 obyvatel. To zvládneme,“ poznamenává.

Ani po uzavření hranic ale nepřestala být Evropa atraktivním cílem. O co méně migrantů je dnes ale vidět ve volné krajině, o to víc jich využívá služeb pašeráků. Běženci tím extrémně riskují, podobně jako 71 migrantů, které loni koncem srpna našli policisté udušené v dodávce na rakousko-maďarské hranici.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme