Lotyši podle odhadů schválili vstup do EU

Lotyši chtějí do Evropské unie. Vyplývá to z prvních odhadů výsledků sobotního všelidového hlasování. Zhruba dvě třetiny voličů, tedy 69 procent, se podle nich vyslovily pro členství v Unii, zbylá třetina hlasovala proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lotyšské referendum | Zdroj: ČTK

První oficiální výsledky budou k dispozici v noci. Už v sobotu odpoledne ale hlasování bylo ústřední volební komisí v Rize prohlášeno za platné.

Podle údajů po 22. hodině večerní svůj názor na členství Lotyšska v Unii přišlo vyjádřit víc než 72 procent oprávněných voličů. Vysoce tak byla překročena potřebná hranice 36procentní účasti.

I když státní a vládní špičky věří, že euroskeptici utrpěli porážku, je potřeba počkat, na kterou stranu se nakonec přiklonila nerozhodnutá čtvrtina voličů. Ta před referendem váhala mezi podporou vstupu a odmítnutím této cesty, a to z obavy z opětovné ztráty suverenity země, údajné hrozby krachu zemědělství a z dalších důvodů.

Petr Voldán, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme