Novým prezidentem Lotyšska bude ministr zahraničí Rinkévičs. Zvolil jej parlament

Lotyšský parlament ve středu zvolil příštím prezidentem země dosavadního ministra zahraničí Edgarse Rinkévičse. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na premiéra pobaltské země Krišjánise Kariňše. Devětačtyřicetiletý Rinkévičs působí v čele diplomacie od roku 2011. Coby hlava státu, která má v Lotyšsku převážně ceremoniální roli, se zúčastní červencového summitu NATO ve Vilniusu.

Vilnius (Aktualizováno: 13:58 31. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lotyšský parlament ve středu zvolil příštím prezidentem země dosavadního ministra zahraničí Edgara Rinkévičse

Lotyšský parlament ve středu zvolil příštím prezidentem země dosavadního ministra zahraničí Edgara Rinkévičse | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

O funkci, kterou nyní zastává Egils Levits, se ucházeli tři kandidáti, nikdo z nich přitom podle agentury AP nebyl jasným favoritem. Největší šance stanout v čele země, která sousedí také s Ruskem a Běloruskem, měl právě Rinkévičs a podnikatel a architekt Uldis Píléns.

Ruská menšina v Pobaltí jako tikající bomba? Vidím dva možné scénáře, nastiňuje zpravodaj

Číst článek

Opozice do volebního klání vyslala aktivistku Elínu Pintoovou, která se zasazuje o záležitosti Lotyšů žijících v zahraničí.

Lotyšský prezidentský úřad je do značné míry ceremoniální funkcí a hlava státu v zemi, kde téměř třetina obyvatel hovoří rusky, působí především jako názorový vůdce a sjednocující autorita, poznamenala AP.

Prezident zastupuje Lotyšsko v zahraničí, je vrchním velitelem ozbrojených sil, podepisuje zákony, jmenuje předsedu vlády a mimo jiné má také právo rozpustit parlament.

Levits, jenž v čele zhruba dvoumilionového Lotyšska stojí od roku 2019, se rozhodl mandát neobhajovat. Dlouholetý šéf lotyšské diplomacie Rinkévičs se podle AP těší ve vlasti popularitě a je silným zastáncem Ukrajiny, která se už 15 měsíců brání ruské vojenské agresi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme