Lotyšský parlament ratifikoval eurokonstituci

Zatímco ve Francii a Nizozemsku hlasovali tamní obyvatelé proti evropské ústavní smlouvě, lotyšský parlament ústavu ratifikoval bez jakýchkoli problémů. Ministr zahraničí Artis Pabriks před hlasováním prohlásil, že Lotyšsko má na ústavu jasný názor, který by parlament měl vyjádřit bez ohledu na mínění obyvatel jiných zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Riga | Foto: City Paper

A tak se také stalo: 71 poslanců hlasovalo pro ústavu, 5 bylo proti a 6 se zdrželo. Podle šéfa lotyšské diplomacie odhalila referenda ve Francii a Nizozemsku rozpor mezi novými a starými členy Unie - ti se obávají především dalšího rozšíření.

Šéf zahraničního výboru Sejmu Alexander Kiršteins ale ministra vyzval, aby poslancům nelhal. Francouzské a nizozemské NE podle něj znamená, že ústava nemůže být přijata v současné podobě.

Opozice se domnívá, že Lotyšsko mělo s hlasováním počkat na další rozhodnutí Evropské unie, jazykovědci mohli společně s právníky mezitím odstranit chyby, které vznikly při překladu ústavy do lotyšského jazyka.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme