Co spojuje Louvre s opioidovou krizí v USA? Sacklerovi. Muzeum zakrylo jméno kontroverzních dárců
Pařížské muzeum umění Louvre odstranilo ze svých zdí jméno rodiny Sacklerových, a stalo se tak první velkou institucí, která se rozhodla přetrhat vazby na štědré dárce a filantropy, jejichž jmění částečně pochází z farmaceutické společnosti spojované s opioidovou krizí ve Spojených státech.
Kolekce perských a levantských artefaktů pařížského muzea se nachází v části, které se už od roku 1997 říká Sacklerovo křídlo. Teď jméno rodiny z ukazatelů ke kolekci orientálních starožitností zmizelo – stejně jako z tabule dárců u hlavního vchodu.
O rodině Sacklerových mnoho lidí nikdy neslyšelo, možná ale navštívili některou z institucí, kterou finančně podpořila. Jde o dynastii angloamerických miliardářů, kteří v minulosti přispěli mnoha známým muzeím, uměleckým galeriím, divadlům a univerzitám nejen v Británii.
Opiáty jako každodenní léky na bolest? Farmaceutický gigant z USA je u soudu za údajné šíření závislosti
Číst článek
Za jměním a štědrými dary stojí z části také peníze z americké farmaceutické společnosti Purdue Pharma, kterou rodina vlastní a která ve Spojených státech vyrábí opioidy – tedy druh drogy, která je spojována s úmrtím tisíců Američanů ročně. Velmi výnosný a často zneužívaný lék OxyContin, který společnost vyrábí od roku 1996, lékaři pacientům předepisují proti bolestem.
Podle kritiků společnost užívala zavádějící marketingové materiály o léku a bagatelizovala možná rizika vzniku závislosti ve snaze zvýšit prodej OxyContinu. Wall Street Journal informuje o tom, že opioidy figurují ve více než 2000 soudních sporů.
Mezi ně patří i ty týkající se firmy Purdue Pharma, ve kterých žalobce společnosti připisuje odpovědnost za opioidovou epidemii v USA.
Opioidová krize v USA
Situace se zneužíváním opioidů ve Spojených státech je velmi vážná. Mluví se dokonce o epidemii. Denně umře na předávkování 130 Američanů. V roce 2017 takto zemřelo skoro 50 tisíc lidí.
Většina z nich (68 %) umírá na předepsané nebo legální opioidy – čili nikoliv drogy jako je heroin, ale léky, jako je třeba nechvalně známý fentanyl. Tyto látky se ale už dávno neprodávají jen legální cestou, jsou předmětem zájmu drogových kartelů, které je do země pašují.
Jméno štědré, avšak kontroverzní rodiny se objevuje například v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, londýnském muzeu V&A, v budově Shakespeare's Globe, v Guggenheimově muzeu, v Tate Gallery a mnoha dalších. Někteří kritici tvrdí, že si Sacklerovi dary kupovali přízeň veřejnosti, zatímco prodávali drogu podobnou heroinu, jak popsal již dříve pro britský server BBC americký lékař a vědec Andrew Kolodny.
Odstraněním štítků ze zdí pařížského muzea umění se Louvre stal první velkou institucí, která se rozhodla odstranit veřejné propojení s rodinou Sacklerových, upozorňuje The New York Times.
Podle prezidenta muzea Jean-Luc Martineze se vedení rozhodlo odstranit jméno rodiny na základě vypršení 20leté lhůty, řekl pro francouzské rádio RTL. Sacklerovi to nekomentovali.
A zatímco muzeum své kroky s možným propojením rodiny s opioidovou krizí v USA přímo nespojuje, fotografka Nan Goldinová má jasno. K rozhodnutí podle ní přispěly protesty před muzeem, které spolu se členy aktivistické skupiny PAIN pořádala ze začátku července.
„Je důležité, aby tohle jméno zmizelo ze zdí muzeí a dalších institucí. Muzea jsou tu pro lidi a umělce, nikoliv dárce. Měly by být místem, kde se lidé vzdělávají skrze umění, ne místo, kde se tváří v tvář setkávají se špinavými penězi,“ uvedla Goldinová, která v minulosti byla na opioidech sama závislá.
Fotografka pro The Guardian vysvětlila, že není proti všem opioidům, protože i takové léky mohou pomáhat. Aktivistické skupině PAIN však vadí profitování z opioidové krize, z nějž společnost Purdue Pharma podezírá.
Muzeum Louvre není samo
Národní portrétní galerie v Londýně už v březnu odmítla dar ve výši 1,3 milionu dolarů od jedné z charit rodiny Sacklerových, což rozpoutalo reakce i z ostatních institucí. Další dary odmítlo Guggenheimovo muzeum v New Yorku nebo Tate Gallery.
Několik muzeí ale také v reakci uvedlo, že jména rodiny ze svých budov odstraňovat nebude. Mnohé z institucí tak nemohou učinit také kvůli smluvním závazkům. Jednou z nich je například Metropolitní muzeum umění v New Yorku, jež uvedlo, že nebude přijímat od rodiny další dary, jméno jednoho ze svých křídel ale nezmění.