Bezpečí pro plejtváky pominulo. Islandští velrybáři opět vyráží lovit navzdory zákazu

Islandští velrybáři hodlají po dvouleté přestávce obnovit sporný komerční lov velryb druhu plejtvák myšok (Balaenoptera physalus). Informoval o tom Kristján Loftsson, ředitel společnosti Hvalur, která jako jediná na Islandu tyto velké mořské savce loví. Velrybí maso společnost prodává do Japonska, nyní jej chce využít i ve farmaceutickém výzkumu.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Fritz Geller-Grimm

Hvalur na stodenní velrybářskou sezonu, která začíná 10. června, připravuje dvě své lodě. V posledních dvou letech přitom společnost plejtváky myšoky kvůli problémům s odbytem na japonském trhu nelovila.

Letos kvóta činí 161 kusů, loni to bylo 150. Z loňské kvóty, kterou nevyužila, může společnost Hvalur vyčerpat dvacet procent, a celkem tak může letos ulovit 191 velryb. V roce 2015 ulovila společnost 155 těchto velkých mořských savců.

Na australské pláži uvízlo 150 velryb. Většina uhynula, posledních 10 se snaží zachránit dobrovolníci

Číst článek

Maso na výzkum

Podle Loftssona společnost Hvalur v současnosti spolupracuje s japonskými úřady na tom, aby splnila všechny předpisy, které země pro dovoz syrového masa stanovuje, a vyhnula se tak problémům z uplynulých dvou let.

Ne všechno maso ale poputuje do Japonska. Podle agentury AFP hodlá Hvalur spolupracovat i s výzkumníky jedné z islandských univerzit na vývoji léčiv z velrybího masa. Pomáhat by mělo především k boji s nedostatkem železa, který se podle Světové zdravotnické organizace týká asi 30 procent světové populace.

Proti obnovení lovu velryb se ohradila řada ekologických organizací. „Jsem velmi zklamaný,“ reagoval například Sigursteinn Másson, islandský zástupce Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW). Velrybářství podle něj nemá v moderní společnosti místo. Podle průzkumu IFAW zveřejněném loni na podzim souhlasí s lovem velryb jen 35,4 procenta Islanďanů, v roce 2016 to bylo ještě 42 procent.

Mořské želvy jsou v ohrožení. Největším nepřítelem 'pamětnic dinosaurů' je člověk

Číst článek

Neposlušný Island a neposlušné Norsko

Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Island, který obnovil komerční lov velryb v roce 2006, a také Norsko jsou jediné dvě země, které zákaz nerespektují a nadále otevřeně velryby loví.

Výjimku ze zákazu dostalo Japonsko, které smí každoročně zabít několik stovek velryb pro „vědecké účely“. Kritici poukazují na to, že maso usmrcených zvířat skončí na stolech japonských labužníků. Výjimku z moratoria mají původní obyvatelé Grónska či Aljašky.

Plejtvák myšok je druhým největším druhem velryby po plejtváku obrovském (Balaenoptera musculus). Na seznamu ohrožených druhů je od roku 1996. Poslední odhady o počtu jedinců plejtváka myšoka v severním Atlantiku pochází z roku 2000 a podle AFP hovoří o zhruba 53 000 jedincích tohoto mořského savce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme