Ve Francii už se zpěvní ptáci nesmí lovit na lepivou návnadu. Tradiční metodu zakázal Soudní dvůr EU

Tradiční francouzská metoda lovu zpěvných ptáků na lepivou návnadu je nelegální a Francie ji nesmí povolit. Ve středu o tom rozhodl Soudní dvůr Evropské unie a vyhověl tak ochráncům zvířat, píše agentura Reuters. Tradiční charakter této metody není podle soudu dostatečným důvodem pro její zachování.

Tento článek je více než rok starý.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pták (ilustrační foto)

Rozhodnutí soudu považuje za své vítězství asociace na ochranu ptactva Bird Protection Association, která proti této metodě dlouhá léta bojovala (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Francie byla jedinou zemí v Evropské unii, která povolovala lov ptáků pomocí lepidla na kmenech stromů nebo nástrah a sítí, a to navzdory unijnímu zákazu z roku 1979. Francie dosud umožňovala „selektivní a kontrolovaný“ lov v omezeném množství na základě dekretu z roku 1989.

Andští kolibříci v chladných nocích hibernují, tělesná teplota jim klesne až o 33 stupňů Celsia

Číst článek

V srpnu 2020 povolení pozastavil prezident Emmanuel Macron, středeční verdikt soudu otevřel cestu k definitivnímu zákazu.

Členský stát nemůže umožnit použití metody odchytu ptáků, která vede k vedlejším úlovkům, pokud tyto vedlejší úlovky mohou dotyčným druhům způsobit jinou než zanedbatelnou újmu, píše se v rozsudku.

Rozhodnutí soudu považuje za své vítězství asociace na ochranu ptactva Bird Protection Association, která proti této metodě dlouhá léta bojovala, uvádí Reuters. Zákaz vítá i francouzská ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová. Naopak lovecká sdružení ve Francii proti verdiktu chtějí nadále bojovat.

Lovci považují lov na lepidlo za tradiční řemeslo. Návnada přiláká drobné zpěvné ptáky, jejich zpěv pak další jedince, které lovci pochytají. Ve Francii byla tato metoda povolena vždy jen po část sezony, v pěti oblastech na jihu země a celkem se smělo pochytat 40 000 ptáků. Exempláře jiných než povolených druhů lovci očistili od lepidla a pouštěli zpět na svobodu. Podle ochránců zvířat to ptákům přesto uškodilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme