Potrestat pravicového Kotlebova poslance za xenofobii bylo správné, píše slovenský tisk

Rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, že poslanec krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek se dopustil trestného činu svými výroky vůči Romům, bylo správné, byť LSNS neublíží a strana verdikt soudu zneužije. Napsal to ve středu slovenský tisk v reakci na zmíněný verdikt, na jehož základě Mazurek jako první poslanec slovenské sněmovny přišel o mandát.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda LSNS Milan Kotleba na archivním snímku | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Fašista má oficiálně od soudu potvrzeno, že je fašistou. Vzhledem k tomu, že poslanec Milan Mazurek ničeho nelituje, ani ztráty poslaneckého mandátu, tím vlastně potvrzuje, že je fašistou. Demokraty to sice může těšit, jedna vlaštovka ovšem jaro nedělá,“ napsal list Pravda.

Zelená pro Kotlebu. Slovenský nejvyšší soud odmítl rozpustit Lidovou stranu, síní zněl potlesk

Číst článek

Deník předpokládá, že LSNS verdikt zneužije, když bude všude tvrdit, že se jí pokoušejí umlčet. Podle něj je nyní na řadě generální prokurátor, aby podal takový návrh na rozpuštění LSNS, který nejvyšší soud přijme, protože jinak bude „hnědý mor“ posilovat. Letos na jaře slovenský nejvyšší soud dřívější návrh prokuratury na rozpuštění LSNS odmítl.

„Nejvyšší soud rozhodl správně, Mazurek skončil jako poslanec, ale pro něj i pro LSNS začíná nové období, když ho budou klamně prezentovat jako oběť systému,“ uvedl list Deník. Dodal, že rozsudek nejvyšší soudu neotřese LSNS, která je podle sondáží třetí nejsilnější stranou.

Podle listu Sme se nelze tvářit, že LSNS je chráněna před zákonem jen proto, že jí mohou stoupnout preference. „Už je na čase, aby nás tento stát začal chránit před těmi, co se odmítají sklonit před zákony této země,“ uvedl deník.

LSNS označil za spolek, který šíří bludy o společnosti, nerespektuje její občanský charakter a při střetu se zákonem dokáže jen kličkovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme