Lubomír Zaorálek zahajuje návštěvu Severní Koreje

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek dnes zahajuje oficiální návštěvu Severní Koreje. Od listopadu 1989 je to nejvyšší český představitel, který zamířil do tohoto totalitního státu. Komunistická Korea je nejizolovanějším státem světa a její nukleární program patří k největším hrozbám nejen pro východní Asii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská pozorovatelna

Severokorejská pozorovatelna | Foto: Robert Mikoláš

Za bývalého Československa byly kontakty mezi Prahou a Pchjongjangem poměrně časté, v Severní Koreji byli na návštěvě i dva komunističtí prezidenti - Antonín Novotný v roce 1959 a Gustáv Husák v roce 1988.

V severokorejské části demilitarizované zóny na hranici mezi oběma Korejemi sloužili spolu s Poláky v rámci mise neutrálních zemí dohlížejících na příměří z roku 1953 i českoslovenští vojáci. Po listopadové revoluci a úsilí Prahy o vstup do NATO ale byli přinuceni odejít.

Česká republika v současné době patří k několika málo evropským zemím, které mají v Pchjongjangu velvyslanectví. Znovuotevřeno bylo v loňském roce. Jak Lubomír Zaorálek řekl Radiožurnálu, hlavní je přimět KLDR k návratu k šestistranným rozhovorům o severokorejském nukleárním programu.

Zároveň uvedl, že svou cestu konzultoval se spojenci České republiky. "Nemám žádnou informaci, že by tato cesta křížila plány nějaké strategii v přístupu k Severní Koreji."

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme