Lucemburčané schválili eurokonstituci

56 a půl procenta - právě tolik Lucemburčanů dalo v neděli v referendu své ANO evropské ústavě. Ještě letos na jaře se čekalo, že tato historicky velmi proevropská země dokument schválí naprosto jednoznačně. Po negativních hlasováních ve Francii a Nizozemsku nicméně i v Lucembursku počet odpůrců ústavy stoupl a výsledek proto není až tak hladký. "Jsme spokojeni, umožňuje to zachovat euroústavu na programu Unie," ocenil hlasování lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lucemburská princezna Sibilla v referendu | Zdroj: ČTK

Na otázku, zda souhlasí s návrhem smlouvy o ústavě pro EU, odpovědělo kladně 56,52 procenta z 223.000 lucemburských voličů; 43,48 procenta bylo proti.

To, že se atmosféra v posledních týdnech poněkud změnila, dosvědčuje i náš honorární konzul v Lucemburku Michal Wittman: "Přesně tak! Došlo k debatám, bylo kladeno mnoho otázek a některé byly nepříjemné. Samozřejmě, že Lucemburčané nemají velké ekonomické problémy - je to nejbohatší země Evropy, ale dívají se na nové přistěhovalce, také na nás. Jsou neuvěřitelně štědří, ale kladou si i otázky. Takže samozřejmě se najdou i negativní ohlasy, ale většina lidí je tady tak tolerantnch,že nevidím problém."

Na červnovém summitu si dala Unie přestávku na přemýšlení o své budoucnosti. Další země proto na rozdíl od Lucemburska svá hlasování posunuly. Česko, Dánsko, Británie, Polsko, Portugalsko i Švédsko oznámily, že plánovaná referenda zatím odkládají.

Předseda Evropské komise José Barroso se radoval, že teď už euroústavu podpořila nadpoloviční většina členů EU. "Tento silný signál znamená, že většina členských států je přesvědčena o tom, že ústavní smlouva je v souladu s jejich očekáváními." Vyzval k diskusi o směřování EU, do které by se zapojili nejen politikové, ale všechna veřejnost.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme