Lucemburk blokován kvůli dlouhé pracovní době

Všechny dálnice směřující do Lucemburku z Belgie, Francie a Německa přehradili ráno řidiči kamiónů, aby tak dali najevo ministrům dopravy členských států Evropské unie, že si přejí zkrácení a sladění pracovní doby. Blokáda bude trvat tak dlouho, dokud delegace řidičů nebude přijata účastníky právě probíhající schůze ministrů dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navzdory tlaku řidičů úspěch není zaručen. O zkrácení a sladění pracovní doby této profese se jedná bez úspěchu už dva roky. Ministři mají nyní na stole návrh Evropské komise, aby nepřekročitelná průměrná pracovní doba poklesla z nynějších 60 na 48 hodin týdně, přičemž je zachována určitá pružnost, kdy přemíra hodin v jednom týdnu je kompenzována odpočinkem o týden později.

S návrhem ale rozhodně nesouhlasí řidiči \"na volné noze\", tedy ti, kdo se živí ježděním s jedním vlastním autem. Tvrdí, že při dodržení nových pravidel nebudou schopni obstát v konkurenci velkých firem, které mohou na dlouhých trasách nasadit do etap více řidičů. Předsedající Francie je ochotna platnost nové směrnice pro tuto kategorii dočasně pozastavit; soudí však, že kdyby se na ni předpis trvale nevztahoval, byli by \"řidiči-majitelé\" neopodstatněně zvýhodněni.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme