Lucemburské městečko Schengen oslavuje 25 let slavné smlouvy

Schengenská smlouva o zrušení hraničních kontrol uvnitř unie existuje už 25 let. Výročí jejího podepsání tento víkend slaví lucemburské městečko Schengen, kde zástupci 5 zemí tuto smlouvu podepsali v červnu roku 1985. Město ale lidové oslavy uzavření smlouvy nechalo až na prázdninovou dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schengen - panorama | Foto: Vít Pohanka

Spolu se Schengenem pořádá oslavu i německé městečko Perl a francouzské obce Apach a Sierck-les-Bains, které leží kolem společného trojmezí. Oslavy startují turistickými vycházkami přes 3 hranice. Jejich účastníci si mohou vybrat trasy 6 až 22 kilometrů dlouhé.

Přehrát

00:00 / 00:00

25 let schengenu.mp3

V centru Schengenu budou místní podnikatelé nabízet výrobky regionální kuchyně a na hraničním mostě přes řeku Moselu se chystají umělecká představení. Nově je také otevřeno muzeum Schengenské smlouvy. Chybí jen loď Princezna Marie-Astrid, na které k podpisu došlo. Ta už dnes jezdí na Dunaji.

„Zatím nevíme, kolik přijde návštěvníků. Jestli 30 nebo 50 tisíc. Doufáme ale, že nám bude přát počasí a přijde hodně hostů také od sousedů z Německa a Francie,“ řekl starosta hraničního městečka Roger Weber.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme