Fiala slavnostně otevřel ulici Václava Havla v Lucembursku, zdobí ji dílo českého umělce

Český premiér Petr Fiala a jeho lucemburský protějšek Xavier Bettel v úterý v Lucemburku slavnostně otevřeli ulici Václava Havla, která nese jméno po dramatikovi a někdejším československém a českém prezidentovi. Na začátku ulice ve čtvrti Kirchberg bylo rovněž odhaleno interaktivní dílo českého umělce Jiřího Davida připomínajícího slavný Havlův citát: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Lucemburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice Václava Havla v Lucembursku

Ulice Václava Havla v Lucembursku | Foto: Barbora Nováková | Zdroj: ČTK

„Všichni cítíme, že tato jednoduchá, ale hluboká věta je pravdivá,“ zmínil slavný Havlův citát v projevu předseda české vlády Fiala. Stejně jako jeho lucemburský kolega Bettel ocenil Havlův odkaz v boji proti totalitě.

„Ten výrok neříká nic o tom, že vítězství hodnot humanismu je rychlé, nebo dokonce snadné. Přesto ale má pravdu v tom, že totalita a autoritářství jsou vnitřně nestabilní, a duch demokracie a svobody je tedy vždycky porazí. Václav Havel to dobře věděl, a i my bychom na to měli pamatovat,“ dodal Fiala.

Pojmenování ulice po Havlovi je důkazem, že jeho jméno a myšlenky i dnes rezonují ve světě, míní český premiér.

„Václav Havel se zasazoval za svobodu a demokracii. Právě lidé jako on, kteří se nenechali zlomit komunistickým režimem a totalitou - přestože byli vězněni, ale dokázali tomu statečně čelit a hájit hodnoty a věci, kterým věřili - měli rozhodující podíl na tom, že my se dnes můžeme těšit svobodě a demokracii,“ řekl Fiala novinářům.

„Mám velké štěstí, že jsem se narodil ve svobodné zemi,“ poznamenal šéf lucemburské vlády Bettel a dodal, že to je rozdíl mezi ním a Fialou, který se narodil za komunismu.

Unie ujistila Ukrajinu, že jí pomůže přečkat zimu, podle Fialy je klíčové energetické vybavení

Číst článek

„Patřím ke generaci, která ví, kdo je Václav Havel. Ale velmi mladí lidé to nemají v hlavě zapsané, tak jako já,“ řekl Bettel. Dodal, že také proto je důležité Havlův odkaz připomínat.

Plastika Jiřího Davida

Po projevech obou politiků, kterým předcházely státní hymny, následovalo slavnostní odhalení nápisu a plastiky od českého umělce Jiřího Davida. Ten se svým audiovizuálním dílem připomínajícím Havlovo poselství vyhrál mezinárodní soutěž.

Davidova instalace má podobu fragmentu dvou hrubých betonových zdí, do nichž je vetknutá vizuální podoba zvukové stopy slavného výroku. Poblíž objektu je malý sloupek, ze kterého se po zmáčknutí tlačítka ozve autentický hlas Václava Havla, i QR kód, který umožní jeho slova převést do jiných jazyků.

Slavnostní ceremoniál byl symbolickým zakončením českého předsednictví v Radě EU, kterého se od 1. ledna ujme Švédsko.

Havlovo jméno už mimo jiné nesou pražské mezinárodní letiště v Ruzyni, školy, i jedna z budov Evropského parlamentu ve Štrasburku. Ulici po Havlovi v zahraničí už v den jeho pohřbu pojmenoval polský Gdaňsk a jméno politika a dramatika nese také ulička a přilehlý parčík v centru polské Opole.

Fiala: Do funkce poradce pro národní bezpečnost navrhnu Tomáše Pojara, je kompetentní a připravený

Číst článek

V Česku jsou po Havlovi pojmenovány ulice v Brně (Ulička Václava Havla) a v Kadani. V Paříži byla v listopadu 2013 slavnostně otevřena Knihovna Václava Havla. V červnu 2015 pak bylo po Havlovi pojmenováno náměstí v izraelské Haifě.

Fiala po slavnostním otevření ulice navštívil velkovévodský palác a zúčastnil se i pokračování slavnostního ceremoniálu v prostorách evropské školy, kde vystoupil česko-slovensko-lucemburský folklorní sbor MeliMelo. Poté se setkal se s velkovévodou Henrim.

Předseda české vlády v úterý dopoledne v Paříži navštívil konferenci na podporu Ukrajiny, jejíž účastníci dnes zemi napadené Ruskem přislíbili naléhavou pomoc v celkovém objemu přes miliardu eur (více než 24 miliard korun).

Večer Fiala zamířil do Bruselu, kde ho ve středu čeká vrcholná schůzka Evropské unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a ve čtvrtek pravidelný prosincový summit EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme