Lucemburská vláda má plán na prosazení lucemburštiny. Jazyk už sedm let patří mezi ohrožené

Lucemburská vláda chce posílit postavení lucemburštiny jako úředního jazyka. Představila proto čtyřiceti bodový akční plán. Píše o tom britský deník Guardian. Lucemburština je úředním jazykem teprve od roku 1984 a posledních sedm let je na seznamu ohrožených jazyků organizace UNESCO. Mluví jí asi 300 tisíc lidí, většinou ale pouze doma. Na veřejnosti používají obyvatelé malé země francouzštinu a němčinu.

Lucembursko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucembursko | Foto: Pavel Novák

Vláda proto plánuje jazyk více propagovat na školách, úřadech nebo velvyslanectvích. Příští rok má také začít kodifikace lucemburštiny.

Lucemburská vláda chce také požádat Evropskou unii o uznání lucemburštiny jako jednoho z oficiálních jazyků. Podle Guardianu má jít ale spíše o symbolické gesto, vláda nepředpokládá, že by se v unijních institucích nově objevili lucemburští překladatelé.

Mluvnice lucemburštiny vyšla teprve v padesátých letech, což z ní dělá nejmladší germánský jazyk. Vyvinula se ze středofranckých nářečí. Nejvíce se podobá německým dialektům.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme