Veřejná doprava poprvé na světě zdarma. Lucembursko chce odstranit časté dopravní zácpy

V Lucembursku jezdí od soboty 29.2. veřejná doprava zdarma. Cestující bez jízdenky mohou bez obav nastoupit do autobusu, vlaku nebo tramvaje na celém území evropského ministátu. Opatření má odstranit časté dopravní zácpy. V současnosti jezdí hromadnými prostředky do práce jen asi třetina Lucemburčanů.

Lucembursko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucemburská veřejná doprava. (Ilustrační foto)

Lucemburská veřejná doprava. (Ilustrační foto) | Zdroj: busglobe.com
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Tomáše Havlína o lucemburské veřejné dopravě

Veřejnou dopravu bez jízdného má například estonský Tallin, lucemburské velkovévodství ji ale zavádí jako vůbec první země světa. Ministr dopravy a člen zelených Francois Bausch řekl, že cílem je vytvořit do pěti let mnohotvárný dopravní model, jehož budou osobní automobily jen jednou ze součástí.

Osvobození veřejné dopravy od jízdného v neděli na různých místech Lucemburska i v dopravních prostředcích oslaví koncerty a další vystoupení. Osm procent rozpočtu, o které přijde dopravce výpadkem jízdného, uhradí státní pokladna.

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme