Lucemburský premiér navzdory aféře s tajnými službami demisi nepodal, chce předčasné volby

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker ve funkci nekončí. Původně měl přitom dnes podat demisi a média mluvila o politickém pádu jednoho z nejvlivnějších evropských politiků. Junckerova vláda by prý ale měla nakonec dosloužit až do voleb, které by se mohly konat v říjnu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker | Zdroj: Reuters

Lucemburské tajné služby v minulých letech nezákonně sledovaly a odposlouchávaly řadu lidí. Jejich příslušníci také zneužívali státní peníze pro své vlastní účely, případně pěstovali styky nad rámec toho, co je vhodné s různými byznysmeny nebo finančníky.

Koaliční sociální demokraté proto vyzvali Junckera k vyvození politické odpovědnosti, kterou podle nich jako hlavní představitel výkonné moci. Premiér to však v Poslanecké sněmovně odmítl. „Skutečně můžeme od premiéra požadovat, aby sledoval každý den činnost nějakých 60 agentů tajných služeb?“ ptal se Juncker.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč lucemburský premiér navzdory očekávání nerezignoval, vysvětlil bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Původně se přitom očekávalo, že premiér rezignuje. Dnes ale prohlásil, že zůstane v čele vlády až do předčasných voleb, které by podle něj měly být už v říjnu. O jejich vypsání musí požádat lucemburského velkovévodu.

Na přímou otázku, zda bude kandidovat v případných předčasných volbách, sice neodpověděl jasně, řekl však, že má velkou chuť v politice zůstat. A dá se čekat, že ho podpoří i jeho strana. Juncker je totiž podle průzkumů jednoznačně nejpopulárnějším premiérem, u moci je přitom už 18 let.

Pohasínající hvězda exšéfa eurozóny

Jean-Claude Juncker patřil ještě před několika lety k významným politikům EU, byl šéfem eurozóny. S příchodem finanční a hospodářské krize ale začal jeho vliv upadat. Vedení evropské politiky do svých rukou pevněji vzali lídři velkých zemí jako je Německo a Francie a význam evropských institucí klesal.

Před lety byl dokonce i jedním z favoritů na zisk funkce tzv. evropského prezidenta. Byl však příliš výrazný a charismatický a politici některých členských států měli strach, že by je Juncker zastínil. Nakonec proto raději zvolili bývalého belgického premiéra Van Rompuye.

Ondřej Houska, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme