Lucifer vyhnal teploty v řadě evropských zemí nad 40 stupňů. Nejhůř je v Itálii a na Balkáně

Jedenáct evropských států se stále potýká s tropickými teplotami. Vlna horkého vzduchu jménem Lucifer žene teploty na kontinetu nad 40 stupňů Celsia. Nejvíce je zasažena Itálie a Balkán. Horko si vyžádalo lidské životy i zemědělskou úrodu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří Pařížané si africká vedra  užívají

Někteří Pařížané si africká vedra užívají | Zdroj: ČTK

Varování před vysokými teplotami platí v 11 státech, včetně Slovenska, uvedla meteorologická služba Meteoalarm. Horko si vyžádalo již několik lidských životů. V Rumunsku zemřeli dva lidé a v Polsku jeden, další osoby musely být hospitalizovány, uvedla agentura Reuters. Horko a sucho jsou také příčinou lesních požárů a neúrody.

Čtvrtek je nejteplejší den roku v Česku, hlásí meteorologové. Na Hodonínsku naměřili 38,3 stupně

Číst článek

Varování před vedry platí rovněž pro Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Švýcarsko, Chorvatsko a Slovinsko. Britský list The Guardian napsal, že jde o nejintenzivnější vlnu horka od roku 2003. Teploty kolem 40 °C očekávají meteorologové i příští týden, trvat mají minimálně do pondělí.

V Albánii bojují tři stovky hasičů a vojáků se 75 lesními požáry. Země již požádala o pomoc Evropskou unii. Lesní požáry podle serveru BBC News sužují také Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii a Chorvatsko. Vedro zaměstnává hasiče i v Itálii.

Italové vypnuli fontány, víno sklízí o týdny dříve

Poblíž Říma v pátek meteorologové naměřili 43 °C a na Sicílii 42 stupňů. Varování před vedrem platí pro 26 italských měst, kromě metropole se týká například i Benátek. V obou městech už dříve úřady kvůli nejhoršímu suchu za posledních 60 let nechaly vypnout přívody vody do fontán.

Procházka po Benátkách není v těchto dnech zcela příjemná | Foto: Reuters

Italští vinaři začali sklízet hrozny o několik týdnů dříve než obvykle a očekávají o 10–15 % nižší produkci vína oproti minulému roku, uvedla agentura ANSA. Příčinou je také suchá zima.

Proslulá galerie Uffizi ve Florencii musela být v pátek dočasně uzavřena kvůli poruše klimatizace. Umělecká díla ale ohrožena nejsou, řekl agentuře ANSA ředitel instituce Eike Schmidt. Uzavírka podle něj potrvá do soboty.

Zoo začínají chladit zvířata

Zoologická zahrada v Budapešti musela obřími bloky ledu chladit dva lední medvědy, kterým hrozilo přehřátí. Aby se osvěžili i zevnitř, servírovali jim ošetřovatelé ledově vychlazené vodní melouny.

I zvířata v zoo se musí v teplém počasí zchladit | Foto: Reuters

Úřady v Bosně oznámily, že kvůli vedru a suchu očekávají jen poloviční úrodu. Sousední Srbsko je na tom podle Reuters obdobně, úroda kukuřice a sóji bude nižší až o třetinu. V Chorvatsku, kde je v plném proudu turistická sezona, je rekordní poptávka po energiích.

„Za dvě hodiny mé dnešní směny jsem viděl čtyři lidi omdlít na ulici. Stěžovali si na vyčerpání z vedra,“ řekl Reuters dopravní policista z Bělehradu.

Tropy zavítají o víkendu i do Španělska

Vysoké teploty až 43 stupňů mají podle meteorologů zasáhnout o nadcházejícím víkendu i Španělsko včetně turisty hojně navštěvovaných míst, jako je Costa del Sol a Mallorka. Španělský meteorologický úřad Aemet vydal varování i pro Sevillu, Málagu a Granadu.

V Budapešti řeší tropy koupáním ve fontánách | Foto: Reuters

Současné teploty na starém kontinentu jsou o deset až 15 stupňů nad normálem. Odborníci očekávají další úmrtí spojená s vedrem. V roce 2003 si horka vyžádala v Evropě životy asi 20 tisíc osob, převážně starých a jinak zranitelných lidí. Nejvíce obětí, 15 tisíc, měla vedra ve Francii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme