Lufthansa dál létá v nouzovém řádu a škrtá desítky spojů

Jen velmi pomalu se bude německá Lufthansa vracet k normálnímu provozu po nečekaném přerušení stávky pilotů. Minimálně dnes i zítra je ještě třeba počítat s výpadky desítek letů. Piloti svůj protest přerušili do 8.března, aby se mohli s vedením Lufthansy vrátit k jednacímu stolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepážka Lufthansy na letišti Tegel v Berlíně | Zdroj: ČTK

I když se stávkující piloti oficiálně vrátili do práce, stále ještě platí nouzový letový řád. Týká se to jak spojů Lufthansy, tak její dceřiné společnosti Germanwings.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v letecké společnosti Lufthansa informoval zpravodaj ČRo v Německu Jiří Hošek

Ještě po celý dnešek a nejspíš i zítřek budou zrušeny stovky letů. Lufthansa to vysvětluje to tím, že jde o nesmírně složitý systém a že je v tuto chvíli spousta posádek a strojů jinde, než by měla být.

Velká část flotily je odstavená na letištích ve Frankfurtu a v Mnichově. Aerolinky se zavázaly, že se k normálnímu provozu vrátí do pátku.

Piloti zmírnili požadavky

Stávka za mzdové požadavky a zachování pracovních míst měla původně trvat čtyři dny, během kterých hrozilo naprosté ochromení německé letecké dopravy.

Dohoda se zrodila u frankfurtského soudu během ústního projednávání žaloby Lufthansy na údajnou nepřiměřenost stávky. Předsedající soudkyně oběma stranám sporu navrhla, aby se bez stanovování jakýchkoli předběžných podmínek vrátili k jednacímu stolu.

Piloti z odborového svazu Vereinigung Cockpit se na znamení dobré vůle rozhodli až do 8. března zdržet jakýchkoli nátlakových akcí. Seškrtali taky své požadavky. Jednat by se tak mělo už jen o výši platů a pracovních podmínkách.

Stávkou hrozí i palubní personál

Po pilotech uvažuje o protestních akcích taky další profesní skupina zaměstnanců Lufthansy. Varovnou stávkou hrozí palubní personál sdružený v odborovém sdružení UFO. Od vedení firmy žádá vylepšení pracovních podmínek.

Stevardi a letušky si představují zvýšení svých reálných mezd o blíže nespecifikovaný, pevně daný příspěvek. Podobně jako jejich kolegové v kokpitu pak mají pocit, že i v jejich specializaci dochází k plíživému převádění pracovních míst k levnějším dceřiným firmám Lufthansy v cizině.

Odborové sdružení UFO taky pro své členy žádá stanovení maximální pracovní doby na 40 hodin týdně. Dosavadní kolektivní smlouvu s palubním personálem vypovědělo vedení Lufthansy už v listopadu. Platnost tarifní dohody vyprší koncem února.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme