Lukašenko uzavřel hranice s Ukrajinou. Jako důvod uvedl, že přes ní do země proudilo množství zbraní

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v pátek nařídil zcela uzavřít hranice s Ukrajinou. Oznámil také, že úřady rozkryly skupinu údajných povstalců napojených na západní země, kteří chtěli svrhnout jeho režim. Informovala o tom běloruská státní agentura BelTa.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko | Foto: Maxim Guchek | Zdroj: Reuters

Úplné uzavření hranice zdůvodnil Lukašenko tím, že z Ukrajiny do Běloruska proudilo „obrovské množství zbraní“. "Proto jsem rozkázal pohraničnímu vojsku, aby zcela uzavřelo hranici s Ukrajinou,“ citovala BelTa běloruského autoritářského lídra.

Uvedl také, že v pátek byly „rozbity teroristické spící buňky“ napojené na Německo, Ukrajinu, Spojené státy, Polsko a Litvu, jejichž cílem bylo podle něj „násilně svrhnout režim“.

Bělorusko zakáže vjezd do země představitelům Evropské unie, kteří napomohli sankcím

Číst článek

Za údajným pokusem o převrat podle Lukašenka stáli lidé ve skupině na sociální síti Telegram, která se jmenuje Sebeobranné oddíly Běloruska. Uvedl, že tito lidé se pokusili provádět sabotáže strojů v běloruských dřevozpracujících podnicích a také narušit činnost komunikačního centra ruského námořnictva, které je umístěné na území Běloruska.

Lukašenko, který vládne své zemi pevnou rukou již 27 let, v minulosti vícekrát obvinil Západ z pokusů „destabilizovat“ Bělorusko, a tím i docílit pádu jeho režimu. Jeho sdělení přichází poté, co Bělorusko v pondělí pozastavilo účast v projektu Evropské unie Východní partnerství, který slouží ke sbližování EU se státy východní Evropy a Kavkazu.

Minulý týden se v reakci na incident, kdy běloruské úřady v květnu donutily k přistání v Minsku komerční let mířící do Vilniusu a zatkly opozičního novináře Ramana Prataseviče cestujícího tímto letem, shodli ministři zahraničí členských zemí EU na podobě nových protiběloruských sankcí. Na unijním sankčním seznamu nyní figuruje 166 lidí a 15 institucí. Bělorusko v reakci na sankce odvolalo na konzultace svého zástupce při EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme