Euforie opadla, upadá ale i důvěra v Lukašenka, tvrdí Bělorus, který dlouhodobě žije v Česku

Jaká je v současnosti skutečná situace v Bělorusku? „Do Minsku bych teď odjet mohl. Je už ale otázkou, zda bych se mohl vrátit zpět do České republiky,“ uvažuje Stepan Vashkevich, běloruský manažer, který už několik let žije a pracuje v Česku, když popisuje situaci ve své vlasti.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělorusko; protesty v ulicích a dozor policistů před vstupem do metra

Bělorusko; protesty v ulicích a dozor policistů před vstupem do metra | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor o aktuální situaci v Bělorusku

V době, kdy se prezidentské volby v Bělorusku teprve blížily, by skoro nikoho v Bělorusku nenapadlo, že se proti Alexandru Lukašenkovi vzedme taková vlna odporu. „Celá kampaň byla nepředvídatelná. Ale už v den voleb jsem tušil, že k něčemu takovému dojde,“ říká Vashkevich. 

Definitivní výsledek prezidentských voleb tak bude záviset na tom, kdo prokáže větší trpělivost: zda Alexandr Lukašenko, který nedávno prohlásil, že „moc se má stále o co opřít“, nebo protestující občané. 

„Zažili jsme největší protesty v dějinách Běloruska, tento týden se ale nese v duchu pádu euforie,“ přiznává Stepan Vashkevich. „Zapomnělo se na následky a ty přišly tento týden. Zároveň ale tuto neděli očekáváme největší demonstrace. V zemi je neklid a strach, lidé jsou traumatizovaní.“

Lukašenkova moc se podle něj opírá hlavně o KGB, která prý tajně kontroluje většinu úřadů. „Největší ránu Lukašenkovi nezasadily samotné volby, ale události, které se děly potom. V Minsku a dalších městech se následky dotkly i obyčejných lidí, Lukašenkových voličů. Důvěra v něj upadá,“ míní Vashkevich.

Jak velkou podporu nyní Alexandr Lukašenko reálně může mít? A jak dobře nebo špatně o dění v Bělorusku informují zahraniční média? Poslechněte si celý rozhovor.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme