Lukašenko vyhrál štafetu na kolečkových lyžích. V závodě amatérů mu pomohla olympijská vítězka

Prezident Alexandr Lukašenko, který stojí v čele běloruského autoritářského režimu, vyhrál o víkendu závod na kolečkových lyžích. Šlo o štafetu amatérských závodníků z řad zaměstnanců státních úřadů a uniformovaných služeb. Úplně amatérská štafeta ale nakonec nebyla – běloruský prezident totiž svůj vítězný tým doplnil o olympijskou šampionku a svého osobního trenéra.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko krájí meloun, který vypěstoval na svém pozemku (září 2018, ilustrační foto). | Foto: Andrei Stasevich/BelTA/TASS/ | Zdroj: Profimedia

Čtyřiašedesátiletý Alexandr Lukašenko, který v čele nedemokratického režimu stojí už 24 let, se na lyže s kolečky postavil v barvách běloruského národního olympijského týmu. Závod se konal v rámci Dnů Minska.

Štafetu s Lukašenkem běžel i jeho čtrnáctiletý syn Nikolaj a olympijská vítězka v biatlonové štafetě v Pchjongčchangu Naděžda Skardinová, píše nezávislá běloruská televize Belsat.

V prezidentově „amatérském týmu“ byl i jeho osobní trenér a viceprezident Národního olympijského týmu a Lukašenkova mluvčí.

null

null

Štafety se pak účastnili úředníci a také uniformované jednotky, včetně závodníků KGB, pohraničníků, celníků, hasičů nebo lidí z ministerstva osvěty.

Spekulace o mrtvici

Belsat píše, že prezident svou účastí v závodech učinil přítrž mediálním spekulacím o jeho zdravotním stavu.

Běloruská policie drží ve vazbě pět novinářů kvůli nezákonnému přístupu ke zpravodajství tiskové agentury

Číst článek

Informace o náhlém zhoršení Lukašenkova stavu a možné mozkové mrtvici se objevily v červenci v souvislosti s odvoláním jeho cesty do Homelu na východě země. O indispozici prezidenta psal například ředitel ruské agentury TASS.

K věci se pak vyjádřila Lukašenkova mluvčí Natallia Ejsmanová. Spekulace označila za hloupost, důvody zrušení návštěvy ale neobjasnila.

Druhé největší město v Bělorusku se přitom na Lukašenkův příjezd chystalo týdny – pokládal se nový asfalt, pečlivě čistily chodníky a dokonce vysoušely kaluže.

Syn následníkem?

„Poslední evropský diktátor“ se často objevuje na veřejnosti se svým nejmladším synem. O mladém Nikolajovi se už v minulosti spekulovalo jako o Lukašenkově nástupci. Prezident syna nejprve bral na hokejová utkání, pak ho vozil na státní návštěvy.

Občas se také objeví v reportáži o charitativním sběru brambor nebo propagandistickém příspěvku o dodávce melounů pro domov důchodců, tak jako letos v srpnu. Loni v létě zase kamery natočily, jak s otcem mlátí obilí.

null

null

„Hodně svědčí o tom, že v posledních letech na obrazu Lukašenka mladšího pracují profesionálové z PR. Dřív byl dítětem, které doprovázelo otce, a teď se zvýrazňuje jeho samostatnost,“ řekl loni v létě polskému deníku Rzeczpospolita běloruský politolog Alexandr Klaskouský.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme