Lukašenko vyhrál štafetu na kolečkových lyžích. V závodě amatérů mu pomohla olympijská vítězka

Prezident Alexandr Lukašenko, který stojí v čele běloruského autoritářského režimu, vyhrál o víkendu závod na kolečkových lyžích. Šlo o štafetu amatérských závodníků z řad zaměstnanců státních úřadů a uniformovaných služeb. Úplně amatérská štafeta ale nakonec nebyla – běloruský prezident totiž svůj vítězný tým doplnil o olympijskou šampionku a svého osobního trenéra.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko krájí meloun, který vypěstoval na svém pozemku (září 2018, ilustrační foto). | Foto: Andrei Stasevich/BelTA/TASS/ | Zdroj: Profimedia

Čtyřiašedesátiletý Alexandr Lukašenko, který v čele nedemokratického režimu stojí už 24 let, se na lyže s kolečky postavil v barvách běloruského národního olympijského týmu. Závod se konal v rámci Dnů Minska.

Štafetu s Lukašenkem běžel i jeho čtrnáctiletý syn Nikolaj a olympijská vítězka v biatlonové štafetě v Pchjongčchangu Naděžda Skardinová, píše nezávislá běloruská televize Belsat.

V prezidentově „amatérském týmu“ byl i jeho osobní trenér a viceprezident Národního olympijského týmu a Lukašenkova mluvčí.

null

null

Štafety se pak účastnili úředníci a také uniformované jednotky, včetně závodníků KGB, pohraničníků, celníků, hasičů nebo lidí z ministerstva osvěty.

Spekulace o mrtvici

Belsat píše, že prezident svou účastí v závodech učinil přítrž mediálním spekulacím o jeho zdravotním stavu.

Běloruská policie drží ve vazbě pět novinářů kvůli nezákonnému přístupu ke zpravodajství tiskové agentury

Číst článek

Informace o náhlém zhoršení Lukašenkova stavu a možné mozkové mrtvici se objevily v červenci v souvislosti s odvoláním jeho cesty do Homelu na východě země. O indispozici prezidenta psal například ředitel ruské agentury TASS.

K věci se pak vyjádřila Lukašenkova mluvčí Natallia Ejsmanová. Spekulace označila za hloupost, důvody zrušení návštěvy ale neobjasnila.

Druhé největší město v Bělorusku se přitom na Lukašenkův příjezd chystalo týdny – pokládal se nový asfalt, pečlivě čistily chodníky a dokonce vysoušely kaluže.

Syn následníkem?

„Poslední evropský diktátor“ se často objevuje na veřejnosti se svým nejmladším synem. O mladém Nikolajovi se už v minulosti spekulovalo jako o Lukašenkově nástupci. Prezident syna nejprve bral na hokejová utkání, pak ho vozil na státní návštěvy.

Občas se také objeví v reportáži o charitativním sběru brambor nebo propagandistickém příspěvku o dodávce melounů pro domov důchodců, tak jako letos v srpnu. Loni v létě zase kamery natočily, jak s otcem mlátí obilí.

null

null

„Hodně svědčí o tom, že v posledních letech na obrazu Lukašenka mladšího pracují profesionálové z PR. Dřív byl dítětem, které doprovázelo otce, a teď se zvýrazňuje jeho samostatnost,“ řekl loni v létě polskému deníku Rzeczpospolita běloruský politolog Alexandr Klaskouský.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme