Běloruské úřady zahájily trestní stíhání opozičních politiků. Ohrožují podle nich národní bezpečnost

Běloruská generální prokuratura začala trestní stíhání členů opoziční Koordinační rady pro převzetí moci. Podle prokuratury založení Rady ohrožuje národní bezpečnost. Běloruský generální prokurátor Alexandr Konjuk uvedl, že Koordinační rada nevznikla zákonným způsobem a její činnost je tedy neústavní.

Tento článek je více než rok starý.

MINSK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při projevu v Minsku

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při projevu v Minsku | Zdroj: Reuters

Cílem rady je uchvácení moci, domnívá se prokurátor.

Trest smrti, odposlechy, policejní násilí, cenzura. Jak se žilo a žije v Lukašenkově Bělorusku?

Číst článek

Koordinační rada tato obvinění odmítla. „Jestliže jsou naše návrhy zločinné, pak má země velký problém se zákonností,“ uvedla v prohlášení.

Členka Koordinační rady Olga Kovalkovová připomněla, že Rada neusiluje o převzetí moci neústavní cestou.

Bělorusko zachvátily masové protesty po prezidentských volbách, v nichž podle oficiálních zdrojů zvítězil již pošesté Alexandr Lukašenko. Opozice a lidé v ulicích považují hlasování za zfalšované, objevují se svědectví o manipulaci s hlasy. Vůdkyně běloruské opozice a Lukašenkova protikandidátka Svjatlana Cichanouská ze svého litevského exilu podporuje desetitisícové demonstrace za prezidentovu rezignaci, které pokračují po celé zemi již druhým týdnem.

Rusko nepřijde na pomoc

Vítězství dosavadního prezidenta, který je u moci už 26 let, teď po běloruské veřejnosti odmítly také státy Evropské unie.

Výpověď mučeného Bělorusa: Bili mě tyčemi, seděl jsem 15 hodin s hlavou dolů a nesměl mluvit

Číst článek

„Není pochyb o tom, že během voleb nastalo masivní porušování pravidel. Odsuzujeme brutální násilí a zatýkání odpůrců,“ promluvila za sedmadvacítku německá kancléřka Angela Merkelová.

Lukašenko evropským lídrům vzkázal, aby se o Bělorusko nestarali. Roli prostředníka by podle ruského listu Kommersant mohl sehrát Vladimir Putin, kterého Lukašenko požádal o pomoc.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ale ve středu uvedl, že není potřeba, aby Rusko Bělorusku pomáhalo „vojensky ani jinak“.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme