Lukašenko bude na sankčním seznamu Evropské unie, shodli se ministři zahraničí

Alexandr Lukašenko bude na sankční seznamu Evropské unie. Dohodli se na tom ministři zahraničí unijních zemí. Informoval o tom na svém twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček z ČSSD. Už v pondělí se státy Evropské unie shodly, že je potřeba sankční seznam vůči Bělorusku rozšířit.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle úřadů volby pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů | Foto: Nikolai Petrov, BelTA | Zdroj: Reuters

„Skvělá zpráva! V Bruselu jsme se dohodli na zařazení A. Lukašenka na sankční seznam osob, které se podílejí na represích proti běloruské společnosti. Česko po jeho zařazení volá dlouhodobě. Je to správný krok vůči tomu, kdo za současný stav v Bělorusku nese největší zodpovědnost,“ napsal Petříček. 

Skvělá zpráva! V Bruselu jsme se dohodli na zařazení A. Lukašenka na sankční seznam osob, které se podílejí na represích proti běloruské společnosti. Česko po jeho zařazení volá dlouhodobě. Je to správný krok vůči tomu, kdo za současný stav v Bělorusku nese největší zodpovědnost.

12:42 – 13. 10. 2020

55 1387

Ministři tak reagují na vývoj situace ve východoevropské republice, kde stále pokračují protesty proti výsledkům prezidentských voleb a represe vůči demonstrantům se přitvrzují.

„Musíme konstatovat, že od našeho posledního jednání se nic nezměnilo. Lukašenkův režim stále používá násilí a jsme svědky dalšího zatýkání na pokojných demonstracích,“ prohlásil v pondělí šéf německé diplomacie Heiko Maas.

Odkázal tak na zářijovou ministerskou schůzku. Na ní státy otevřely cestu ke schválení seznamu prvních 40 běloruských činitelů odpovědných za volební manipulace a potlačování protestů, kteří mají od začátku října zmražený majetek v unijních bankách a zakázané cesty do zemí evropského bloku.

cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme