,Co když jim přerušíme zemní plyn?‘ Lukašenko pohrozil odvetou za unijní sankce proti Minsku

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko ve čtvrtek pohrozil tvrdou odplatou za jakékoliv nové sankce Evropské unie proti Minsku. Ve hře je podle něj i přerušení tranzitu ruského zemního plynu a přepravy dalšího zboží přes Bělorusko. Evropská unie se chystá postihnout Lukašenkův režim za vyostřování migrační krize na hranicích s Polskem a pobaltskými státy.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle úřadů volby pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů

Běloruská diplomacie by podle Lukašenka měla varovat všechny v Evropě, že jakmile zavedou dodatečné sankce, které shledá Minsk nepřijatelnými, odpoví na ně | Foto: Nikolai Petrov, BelTA | Zdroj: Reuters

„Při obraně naší svrchovanosti a nezávislosti se nezastavíme před ničím,“ prohlásil Lukašenko během porady s vládními představiteli.

„Zahříváme Evropu, ale ještě nám vyhrožují, že uzavřou hranice. A co když my jim přerušíme zemní plyn? Proto bych vedení Polska, Litvy a dalším bezhlavým (politikům) doporučil, aby přemýšleli, než začnou mluvit,“ řekl podle státní agentury BelTA.

And here we go. Lukashenko promises to cut off gas transit to Europe in response to new EU sanctions.

10:57 – 11. 11. 2021

443 1270

Běloruská diplomacie by podle Lukašenka měla varovat všechny v Evropě, že jakmile zavedou dodatečné sankce, které shledá Minsk nepřijatelnými, odpoví na ně.

Evropská unie se chystá rozšířit sankce proti Bělorusku. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po středečním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě oznámila, že nové postihy budou mířit na osoby i podniky.

Počínání Minsku, který podle Evropské unie cíleně vyhrocuje migrační krizi na běloruských hranicích s Polskem a pobaltskými zeměmi, označila šéfka unijní exekutivy za hybridní útok autoritářského režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme